Informacje gospodarcze 07.01.2021

Wzrosty cen w Polsce w grudniu 2020Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu wzrosły w ujęciu rocznym o 2,3%, oraz o 0,1% w porównaniu do listopada.

Takie wskaźniki zaskoczyły ekonomistów i zostało to przyjęte z dużym zaskoczeniem. Przyczyną takiej sytuacji są niskie ceny żywności i tzw. tąpnięcie inflacji bazowej, która najprawdopodobniej spadła poniżej 4% (do ok. 3,6-3,7% rok do roku). GUS podał, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,7% w porównaniu do okresu analogicznego rok temu. W porównaniu do listopada spadły natomiast o 0,1%. Ceny nośników energii rok do roku wzrosły o 4,6%, a w ujęciu miesięcznym pozostały bez zmian. Natomiast ceny paliw do prywatnych środków transportu spadły o 8,4%, a w porównaniu do listopada wzrosły o 3%.

<< Informacje Gospodarcze

Aplikacja KantorEkspert

Pobierz aplikację
szybko i wygodnie sprawdzaj kursy
aplikacja kantorekspert.pl google
aplikacja kantorekspert.pl apple
aplikacja kantorekspert.pl

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.53194.5479
Flaga USDUSD3.75043.7664
Flaga GBPGBP5.09695.1129
Flaga CHFCHF4.20904.2250
Flaga NOKNOK0.43590.4413
Flaga SEKSEK0.44490.4503
2021-01-15 22:07:16
Kurs na żywo: włącz
więcej walut
zamknij