Informacje gospodarcze 07.01.2021

Co ze stopami procentowymi w 2021 roku?Co ze stopami procentowymi w nowym roku?.

Z powodu walki z negatywnymi skutkami pandemii w gospodarce w ubiegłym roku, RPP trzykrotnie obniżyła stopy procentowe, w tym główną referencyjną o 140 punktów bazowych, do poziomu 0,1%. Rada Polityki Pieniężnej od tamtego czasu raczej zamierza utrzymać kosztu pieniądza na aktualnym poziomie, biorąc pod uwagę czas nawet do końca kadencji Rady, który upływa w 2022 roku. 

Teraz prezes Glapiński sugeruje, że chociaż aktualny poziom stóp procentowych jest właściwy, to jednak możliwy jest scenariusz, w którym nastąpi dalsze obniżanie kosztu pieniądza NBP w pierwszym kwartale 2021 roku, zwłaszcza jeżeli pojawi się trzecia fala pandemii w okresie zimowym. Jednocześnie prezes Glapiński dodał, że jeżeli pandemia nie będzie się rozwijała, a wskaźniki gospodarcze osiągały poziom ze scenariuszem bazowym, to wystąpi sytuacja, w której nie powinno być potrzeby zmiany parametrów polityki monetarnej w kolejnych kwartałach.

<< Informacje Gospodarcze

Aplikacja KantorEkspert

Pobierz aplikację
szybko i wygodnie sprawdzaj kursy
aplikacja kantorekspert.pl google
aplikacja kantorekspert.pl apple
aplikacja kantorekspert.pl

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.53194.5479
Flaga USDUSD3.75063.7666
Flaga GBPGBP5.09715.1131
Flaga CHFCHF4.20934.2253
Flaga NOKNOK0.43580.4412
Flaga SEKSEK0.44490.4503
2021-01-15 22:21:01
Kurs na żywo: włącz
więcej walut
zamknij