Informacje gospodarcze 07.01.2021

Co ze stopami procentowymi w 2021 roku?Co ze stopami procentowymi w nowym roku?.

Z powodu walki z negatywnymi skutkami pandemii w gospodarce w ubiegłym roku, RPP trzykrotnie obniżyła stopy procentowe, w tym główną referencyjną o 140 punktów bazowych, do poziomu 0,1%. Rada Polityki Pieniężnej od tamtego czasu raczej zamierza utrzymać kosztu pieniądza na aktualnym poziomie, biorąc pod uwagę czas nawet do końca kadencji Rady, który upływa w 2022 roku. 

Teraz prezes Glapiński sugeruje, że chociaż aktualny poziom stóp procentowych jest właściwy, to jednak możliwy jest scenariusz, w którym nastąpi dalsze obniżanie kosztu pieniądza NBP w pierwszym kwartale 2021 roku, zwłaszcza jeżeli pojawi się trzecia fala pandemii w okresie zimowym. Jednocześnie prezes Glapiński dodał, że jeżeli pandemia nie będzie się rozwijała, a wskaźniki gospodarcze osiągały poziom ze scenariuszem bazowym, to wystąpi sytuacja, w której nie powinno być potrzeby zmiany parametrów polityki monetarnej w kolejnych kwartałach.

<< Informacje Gospodarcze

Aplikacja KantorEkspert

Pobierz aplikację
szybko i wygodnie sprawdzaj kursy
aplikacja kantorekspert.pl google
aplikacja kantorekspert.pl apple
aplikacja kantorekspert.pl

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.56924.5912
Flaga USDUSD3.87543.8994
Flaga GBPGBP5.35305.3770
Flaga CHFCHF4.18354.2135
Flaga NOKNOK0.44970.4535
Flaga SEKSEK0.44950.4533
2021-09-17 09:32:41
Kurs na żywo: włącz
więcej walut
zamknij