Informacje gospodarcze 19.02.2021

Zapotrzebowanie na specjalistów IT.Z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności wynika, że w trzecim kwartale 2020 r. pracowało łącznie ponad 16,5 mln Polaków. 

Ostatnie lata przyniosły spore zmiany na rynku pracy, a pandemia tylko przyspieszyła część z tych zmian. Ubiegły rok zaowocował wysypem ofert w branży nowych technologii. Rosnący rozwój usług internetowych i e-commerce zwiększył zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT. Aktualnie na rynku pracy brakuje 50 tys. specjalistów o takiej specjalizacji. Również polskie przedsiębiorstwa transportowe od lat cierpią na braki kadrowe. W tej branży brakuje wg szacunków 50 - 60 tys. kierowców. Natomiast zawodem, w którym jest duża nadwyżka to ekonomiści.

W Polsce, obok specjalistów IT i kierowców, brakuje szczególnie pielęgniarek, spawaczy oraz pracowników z najniższymi kwalifikacjami. Główny Urząd Statystyczny już dwa lata temu informował w swoim badaniu dotyczącym zapotrzebowania na rynku pracy na zawody z systemu szkolnictwa zawodowego. Wskazywał, że w tych zawodach w Polsce zatrudnionych było łącznie 5,5 mln osób. GUS zaznaczał w raporcie, że przedsiębiorcy planowali w ciągu trzech lat zwiększenie zatrudnienia w tym segmencie o ponad 400 tys. osób. Część tej luki wypełnili pracownicy z Ukrainy, ale sporo branż wciąż narzeka na brak rąk do pracy.

<< Informacje Gospodarcze

Aplikacja KantorEkspert

Pobierz aplikację
szybko i wygodnie sprawdzaj kursy
aplikacja kantorekspert.pl google
aplikacja kantorekspert.pl apple
aplikacja kantorekspert.pl

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.50004.5160
Flaga USDUSD3.69573.7117
Flaga GBPGBP5.23065.2466
Flaga CHFCHF4.07514.0931
Flaga NOKNOK0.43960.4450
Flaga SEKSEK0.44500.4504
2021-02-25 00:46:15
Kurs na żywo: włącz
więcej walut
zamknij