Wiadomości gospodarcze 11.09.2018

Posdstawowe rachunki płatnicze, premiery Apple oraz nowe informacje dotyczące wojny handlowej USA - Chiny. Więcej informacji znajdziesz w artykule.

1. Warte uwagi — podstawowe rachunki płatnicze.
Podstawowe rachunki płatnicze, które banki były zobowiązane wprowadzić w sierpniu do swojej oferty, nie są zbyt popularne. Z darmowych kont w 5 największych bankach w Polsce zdecydowało się skorzystać około tysiąca osób. Instytucje finansowe, do oferowania podstawowych rachunków płatniczych, zobligowała ustawa o usługach płatniczych, która jest efektem wdrożenia unijnej dyrektywy.
Istotą tej nowej regulacji miało być zachęcenie osób, które nie miały konta w bankach do skorzystania z usług instytucji finansowej. W ramach podstawowego rachunku płatniczego klient otrzymuje: bezpłatne prowadzenie konta i korzystanie z karty, pięć darmowych przelewów w miesiącu, pięć darmowych wypłat z bankomatów obcych i darmowe wypłaty w banku, w którym założy rachunek. W ramach tej oferty nie można skorzystać z produktów kredytowych, w tym m.in. z debetu.

2. Jakie premiery planuje Apple na jesień.
Apple ma w planach wypuszczenie na rynek dwóch nowych wersji popularnej dziesiątki z szybszym procesorem i ulepszoną kamerą oraz iPhona Xs Max, który będzie cechował się 6,5-calowym ekranem. Ponadto Apple ma zaprezentować także trzeci telefon, który ma być tańszą alternatywą dla powyższych wersji. Odświeżony zostanie też model Apple Watch, którego sprzedaż z roku na rok rośnie o około 40%. Planowany jest także większy model popularnego zegarka, który z pewnością wzmocni już i tak silną pozycję na rynku tego urządzenia. Do sprzedaży mają wejść: nowe ładowarki bezprzewodowe, nowa wersja MacBooka, iPada oraz Maca mini. Nie jest do końca pewne czy wszystkie wymienione wcześniej produkty zostaną ogłoszone na najbliższej konferencji Apple, lecz z dotychczasowych doniesień wynika, że tak się stanie w przypadku większości tych urządzeń.

3. Wojna handlowa USA — Chiny ciąg dalszy.
W przyszłym tygodniu Chiny zwrócą się do Światowej Organizacji Handlu o zgodę na nałożenie sankcji handlowych na Stany Zjednoczone. Ma to związek z trwającym od dłuższego czasu sporem pomiędzy oboma krajami w kwestii amerykańskich ceł antydumpingowych. Pekin postępuje zgodnie z regulaminem WTO i jest to odpowiedź na uwagi prezydenta USA, z których wynika, że zamierza on wprowadzić dodatkowe taryfy celne na chińskie towary o wartości ponad 450 mld USD. Obejmuje to w zasadzie wszystkie chińskie towary importowane do Stanów Zjednoczonych. Chiny oświadczyły, że wprowadzą taryfy na towary amerykańskie o wartości 60 mld USD.

<< Informacje Gospodarcze

Aplikacja KantorEkspert

Pobierz aplikację
szybko i wygodnie sprawdzaj kursy
aplikacja kantorekspert.pl google
aplikacja kantorekspert.pl apple
aplikacja kantorekspert.pl

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.3920 4.4175
Flaga USDUSD3.9447 3.9692
Flaga GBPGBP4.9275 4.9530
Flaga CHFCHF4.1018 4.1313
Flaga NOKNOK0.4083 0.4143
Flaga SEKSEK0.4191 0.4251
2020-06-01 20:49:01
Kurs na żywo: włącz
więcej walut
zamknij