Wiadomości gospodarcze 24.08.2018

 Ryanair przygotowuje się do zmiany zasady przewozu bagaży od 1 listopada.

Centralny Bank Rosji podejmuje działania ratujące stabilność finansową naszego wschodniego sąsiada. W Ryanair od 1 listopada będą nas obowiązywały nowe zasady przewozu bagażu. Sieć CCC zmniejsza liczbę swoich sklepó w Niemczech. Więcej informacji znajdziesz w artykule.

1. Centralny Bank Rosji poinformował, że podjął decyzję o wstrzymaniu do końca września kupna zagranicznych walut w celu zmniejszenia niestabilności na rynkach finansowych. Decyzja banku nastąpiła po sytuacji, gdy kurs rubla spadł do poziomu najniższego od dwóch lat. Centralny Bank Rosji poinformował także, że decyzja o wznowieniu zakupu zagranicznych walut zostanie podjęta we wrześniu "z uwzględnieniem faktycznej sytuacji na rynkach". Po powyższym komunikacie banku rubel przestał spadać na moskiewskiej giełdzie. Znaczna część analityków uważa, że działania banku centralnego przyczynią się do umocnienia rubla i prognozują, że w pierwszych dniach września kurs kształtować się będzie na poziomie 65-68 rubli za 1 dolara.

2. Ryanair przygotowuje się do zmiany zasady przewozu bagaży od 1 listopada. Pasażerowie będą musieli zapłacić za większy bagaż podręczny. Od wyznaczonej daty pasażerowie priorytetowi, tj. odprawiani i wchodzący na pokład w pierwszej kolejności będą mogli zabrać ze sobą dwie sztuki bagażu podręcznego (mały i duży). Usługa "Priority Boarding" będzie droższa i wzrośnie z ok. 6 EUR do 8 EUR. Usługę będzie dostępna dla około połowy pasażerów. Osoby, które nie dopłacą za priorytet, będą mogły zabrać na pokład jedynie mały bagaż podręczny i będzie on musiał zmieścić się pod fotelem. Nieznacznie zwiększą się rozmiary miejsc pod fotelem z 35 x 20 x 20 cm do 40 x 20 x 25 cm. Jeśli pasażerowie będą chcieli zabrać większy bagaż podręczny, to będą musieli za niego dopłacić 8 EUR przy dokonywaniu rezerwacji lub 10 EUR, po dokonaniu rezerwacji. Zmiany dotyczą również pasażerów, którzy kupili już bilety na loty zaplanowane po 1 listopada tego roku. Osoby te będą mogły dopłacić za większy bagaż podręczny lub całkowicie anulować rezerwację. Wówczas pieniądze zostaną im zwrócone.

3. CCC zmniejszy sieć swoich sklepów w Niemczech o 7 lokalizacji. W czerwcu sieć miała 79 sklepów w Niemczech. Przyczyną tej decyzji jest dążenie do lepszej optymalizacji kosztów, co oznacza podjęcie decyzji o likwidacji mało rentowych jednostek sieci. Problemy wynikają przede wszystkim z niezadowalających przychodów ze sprzedaży obuwia. W 1 półroczu 2018 roku przychody grupy CCC na rynku niemieckim spadły do 97 mln zł ze 110,6 mln zł (w analogicznym okresie 2017 roku). Ponadto Wiceprezes zarządu CCC poinformował, że największy wzrost grupa CCC notuje w Polsce i Rosji.

<< Informacje Gospodarcze