Wiadomości gospodarcze 20.08.2018

Turcja podejmuje kroki w obronie stabilności finansowej.

Brexit stoi pod znakiem zapytania. Turcja podejmuje działania mające ustabilizować ich sytuację gospodarczą natomiast w Polsce zmniejszyła się produkcja przemysłowa. Więcej informacji znajdziesz w artykule.

1. Kolejne znaki zapytania o brexit.
Komisarz unijny do spraw ekonomicznych i finansowych przekazał informacje, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej „teoretycznie” jest jeszcze kwestią otwartą i że może do niego nie dojść. Stwierdził jednak, że najpewniej brexit stanie się faktem. Prawdopodobieństwo brexitu jest duże, ponieważ odbyło się referendum, które jest dla rządu Wielkiej Brytanii wiążące. Ponadto zaznaczył, że kwestią otwartą jest zawarcie porozumienia dotyczącego relacji brytyjsko-unijnych po brexicie. W ubiegły piątek brytyjski minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt ocenił, że brexit bez szczegółowego porozumienia dotyczącego przyszłych relacji z UE byłby błędem, którego jego kraj „żałowałby przez pokolenia".

2. Produkcja przemysłowa w Polsce.
Produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła o 10,3% rok do roku, ale w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 5,4% - podał Główny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się wzrostów na poziomie powyższej 11% rok do roku, jednak wszyscy zaznaczają, że nie ma powodów do niepokoju. Silny, ponad 10% wzrost zanotowała branża produkcji przetwórstwa rolnego, co wskazuje na duży popyt eksportowy. Ponadto zdaniem analityków w lipcu najprawdopodobniej jest szczyt rocznej dynamiki produkcji, a w następnych miesiącach układ kalendarza oraz efekty bazowe z poprzedniego roku, będą sprowadzać dynamikę produkcji coraz niżej.

3. Turcja podejmuje kroki w obronie stabilności finansowej.
Banki centralne Turcji i Kataru podpisały umowę, która powinna pomóc Turcji w zapewnieniu stabilności finansowej oraz ochronie liry przed dalszym słabnięciem poprzez wymianę kapitału w katarskich rialach na turecką lirę. Centralny bank Kataru poinformował na swojej stronie, że umowa dotyczy wymiany między Katarem i Turcją określonych kwot wraz z należnymi odsetkami w różnych walutach na określony czas. Powyższa umowa jest jednym z ważniejszych elementów na rzecz działań ratowania stabilności finansowej w Turcji. Ponadto Katar zobowiązał się do zainwestowania w Turcji 15 mld dolarów. Środki te będą wprowadzone do banków i na rynki finansowe. Turcji grozi zapaść gospodarcza w związku z gwałtownym spadkiem notowań liry oraz dwucyfrową inflacją. Spadek kursu liry jest w dużej mierze pochodną obaw inwestorów o narastające napięcia między USA a Turcją. Erdogan ocenił, że spadek wartości liry tureckiej jest wynikiem tzw. spisku politycznego przeciwko jego krajowi oraz przestrzegł, że Turcja zareaguje na tę sytuację, szukając „nowych rynków i sojuszników” poza Stanami Zjednoczonymi. Od początku roku lira straciła prawie 40% do amerykańskiego dolara, co wywołało obawy o stabilność tureckiego sektora bankowego.

<< Informacje Gospodarcze