Wiadomości gospodarcze 30.08.2018

Indeksy na Wall Street biją kolejne rekordy.

Rozmowy handlowe na linii USA - Meksyk trwają w najlepsze podczas gdy indeksy na Wall Street biją kolejne rekordy. Huawei sprzedała więcej urządzeń niż Apple. Zadłużenie Polaków wzrosło. Więcej informacji znajdziesz w artykule.

1. Rozmowy handlowe USA - Meksyk

USA i Meksyk osiągnęły porozumienie w sprawie dwustronnej umowy handlowej, która może zakończyć funkcjonujący od 1994 roku trójstronny (plus Kanada - jako trzeci partner) -Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu (NAFTA). Co prawda jeszcze jest bardzo daleko do sfinalizowania nowego porozumienia, ponieważ USA muszą jeszcze wynegocjować z trzecim sygnatariuszem NAFTA czyli Kanadą, jej zgodę na nowe warunki umowy. Biuro Przedstawiciela Handlowego USA podało także, iż Meksyk zgodził się na podniesienie do 75% dolnej granicy udziału produkcyjnego strefy wolnego handlu w samochodach zwolnionych z cła. Jednocześnie towarzyszyć ma temu wymóg, aby 45% wartości takich pojazdów było wytwarzane przez robotników zarabiających co najmniej 16 dolarów za godzinę. Kanada nie zajęła na razie wyraźnego stanowiska w kwestii modyfikacji Układu NAFTA, a dalszy postęp (w rokowaniach) między Meksykiem i USA uważa za niezbędny warunek jakiejkolwiek modyfikacji układu NAFTA. Kanada podpisze nowy Układ NAFTA pod warunkiem korzystnych regulacji dla tego państwa.

2. Na Wall Street rekordy

Nowojorskie giełdy zakończyły środową sesję na plusach, a indeksy S&P 500 i Nasdaq ustanowiły nowe historyczne rekordy. Uwaga inwestorów skupiała się na lepszym od oczekiwań odczycie PKB za drugi kwartał i na informacjach o rozmowach handlowych między USA a Kanadą. Do liderów wzrostów na Nasdaq należały m.in. Apple, Amazon oraz Alphabet. Akcje Amazona wzrosły ponad 3% po podniesieniu ceny docelowej przez analityków Morgan Stanley, szacujących wartość tej spółki na 1,2 biliona dol. W opinii ekspertów czynnikami, które będą zwiększać zyskowność Amazona, są przychody z reklam, subskrypcji oraz chmury. Alphabet, właściciel Googla, zyskał blisko 2% również po podniesieniu ceny docelowej przez Morgan Stanley. W tym przypadku analitycy zwracają uwagę na Waymo, oddział firmy zajmujący się tworzeniem samochodu autonomicznego, który może przynieść duży wzrost zysków. Ze spółek IT najmocniej wyróżniał się HP (kurs w górę nawet o 4 proc.) po tym, jak spółka przedstawiła wyższe od oczekiwań wyniki za II kw. i podwyższyła prognozy.
Na Dow Jones Industrial wzrostom przewodziła Visa, a najmocniej spadał Walgreens.

3. Chińczycy wyprzedzili Apple’a po raz pierwszy w historii.

Na świecie sprzedano 374 miliony smartfonów sprzedano w drugim kwartale tego roku. Oznacza to 2% wzrost rok do roku (dane firmy badawczo - doradczej Gartner). Chińska firma Huawei po raz pierwszy wyprzedziła Apple'a i awansowała na pozycję wicelidera rankingu. Huawei w drugim kwartale 2018 roku sprzedał 50 milionów urządzeń i zanotował wzrost o 38,6 %. Huawei miał ponad 13% udziału w rynku. Chiński producent wprowadza dużo innowacyjnych funkcji do swoich smartfonów oraz systematycznie rozszerza ofertę. Liderem sprzedaży, z dużą przewagą nad konkurencją, jest Samsung. Sprzedaż urządzeń południowokoreańskiego koncernu spadła w drugim kwartale o 12,7% do około 72 milionów urządzeń. Rok wcześniej były to blisko 83 miliony smartfonów. Zdaniem ekspertów, w odzyskaniu rynku może pomóc nowy flagowy model smartfona Note 9. Samsung ma 19,3% udział w rynku. Wzrost o 0,9 procent w drugim kwartale 2018 roku zanotował Apple. W okresie trzech miesięcy amerykańska firma sprzedała blisko 45 milionów urządzeń.

4. Zadłużenie Polaków po drugim kwartale.

Długi Polaków między innymi z nieterminowego spłacania kredytów, alimentów oraz rachunków za media wynoszą 71 miliardów złotych, jak informuje Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz BIK. W pierwszym półroczu kwota zaległości wzrosła o 6,5 miliarda złotych. Na pogłębienie problemów finansowych konsumentów, wpłynęły głównie opóźnienia w spłacie kredytów – 3,74 mld zł, które w większości zostały zaraportowane przez instytucję finansową znajdującą się w upadłości. Zaległości pozakredytowych przybyło bowiem 1,5 mld zł. Jak poinformowano, w trakcie drugiego kwartału liczba dłużników zwiększyła się o 38 tys. osób (1,4%) - obecnie jest ich prawie 3 miliony. Na koniec czerwca br. łączna kwota zobowiązań Polaków wyniosła 70 984 541 426 zł. Przez drugi kwartał zaległe zobowiązania kredytowe i pozakaredytowe Polaków wzrosły o 5 250 614 529 zł. Jest to dużo większy wzrost niż w poprzednim kwartale tego roku, kiedy to przybyło 1,24 mld zł zaległości. Średnia wartość zadłużenia przypadająca na jednego niesolidnego dłużnika zwiększyła się od poprzedniego kwartału o ponad 1,5 tys. zł i jest to obecnie ponad 26 tys. zł. Największe zaległości mają mieszkańcy Mazowsza - 35 200 zł, Zachodniopomorskiego – 27 701 zł, Małopolskiego – 27 620 zł oraz Pomorskiego – 26 621 zł. Poniżej średniej krajowej są mieszkańcy województw świętokrzyskiego j- 21 305 zł i warmińsko-mazurskiego – 21 261 zł. Długi wzrosły najbardziej wśród 55–64 latków - 2 093 zł a także 45-54 latków - o 2 085 zł. Osoby między 45 a 54 rokiem życia mają też najwyższą średnią zaległość - 35 580 zł.

<< Informacje Gospodarcze