Wiadomości gospodarcze 07.02.2020

Oprocentowanie średnie lokat w Polsce dla firm po raz pierwszy w historii spadło poniżej 1 procenta.

Jak wynika z wyliczeń Expandera, grudniowa zmiana oferty spowodowała najmocniejszy spadek średniej od marca 2015 roku. Również oprocentowanie dla klientów indywidualnych znacząco się pogorszyło. Klienci mogą liczyć na nieco lepsze warunki niż firmy, ale również w ich przypadku z miesiąca na miesiąc jest coraz gorzej. Średnie oprocentowanie jeszcze w listopadzie wynosiło 1,31 procent, a w grudniu już tylko 1,21 procent.

Natomiast znacząco przyspiesza wskaźnik wzrostu cen. Grudniowa stawka rocznej inflacji wyniosła 3,4 procent. Jeśli uwzględnimy także podatek pomniejszający odsetki, to okaże się, że realne oprocentowanie lokaty z oprocentowaniem 1,21 procent jest ujemne i wynosi -2,34 procent. To oznacza, że choć bank wypłaca nam kwotę podwyższoną o odsetki, ale to faktycznie za te pieniądze kupić mniej niż w momencie zakładania lokaty.

W 2014 roku statystyczny depozyt dawał zarobek ponad dwukrotnie wyższy niż dziś, w 2012 roku można było na bezpiecznej lokacie zarobić ponad cztery razy więcej, a na przełomie lat 2008 i 2009 nawet ponad pięć razy więcej.

Z prowadzonego przez HRE Investments monitoringu lokat krótkoterminowych wynika, że obecnie jedynie pięć bankowych produktów pozwala zainkasować taki zysk, który po potrąceniu podatku daje nadzieję na zysk wyższy niż inflacja. Jednak są to przeważnie produkty promocyjne, z których często można korzystać będąc jedynie nowym dla banku klientem lub zamierzając ulokować niewielkie pieniądze. Przy takiej ofercie depozytów i wskaźniku inflacji nie powinno dziwić, że Minister Finansów jest zadowolone z dużej popularności obligacji skarbowych, a na rynku mieszkaniowym wiele osób kupuje mieszkania z przeznaczeniem na wynajem.

Dlatego zarówno firmy, jak i klienci indywidualni coraz rzadziej zakładają lokaty. W przypadku firm w grudniu nastapił duży odpływ środków, saldo spadło aż o 6,9 mld zł. Tak dużych wypłat w ostatnim miesiącu roku jeszcze nigdy nie obserwowano. Na złotowych lokatach firmy trzymają 77 miliardy złotych.
Saldo lokat klientów indywidualnych w grudniu również spadło. Wypłaty widać w porównaniu rocznym, spadek ten był o 5,8 miliarda złotych.

<< Informacje Gospodarcze