Co przyniósł nam ubiegły tydzień w polityce i gospodarce światowej. Czy to już początek wojen handlowych w gospodarce światowej?
Na szczycie G7 nie doszło do porozumienia pomiędzy przywódcami największych gospodarek świata. Reprezentanci państw podpisali odpowiednie deklaracje, zapozowali razem do zdjęć i udali się w podróż powrotną do swoich krajów. Nie poznaliśmy zbyt wielu szczegółów z rozmów, poza tym co usłyszeliśmy na konferencji prasowej podsumowującej szczyt. Donald Trump wrócił ze szczytu G7 kraju jako zwycięzca, pokazując światu, że nie będzie się uginać pod niczyim naporem, zwłaszcza Angeli Merkel.
Prezydent Trump odbył spotkanie z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem a cały świat zastanawiał się i będzie nadal to robić, na ile spotkanie - uznane za udane (bo w ogóle do niego doszło) - przyniesie w przyszłości zmiany i zapowiadane korzyści, dotyczące choćby denuklearyzacji północnej części półwyspu, a na ile było to tylko przedstawienie.
Nowojorski parkiet koncentrował się na środowej decyzji monetarnej amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku zgodnie z oczekiwaniem podniósł stopy procentowe o 25 punktów bazowych oraz zaskoczył rynek zapowiedzią kolejnych dwóch podwyżek do końca roku, oraz trzech następnych w kolejnym roku.
Ekonomicznym tematem tygodnia na pewno było ogłoszenie przez prezydenta Trumpa decyzji o nałożeniu dodatkowych ceł na towary importowane z Chin o wartości około 50 mld USD. Chiny już zapowiedziały, że podejmą adekwatne działania wobec USA.
Amerykanie skupiają się na towarach z takich branż jak nowe technologie, maszyny przemysłowe, lotnictwo i motoryzacja, które stanowią podstawę rządowego programu 'Made in China 2025'. Amerykańska administracja zapewnia, że sankcje nie obejmą towarów kupowanych powszechnie takich jak artykuły gospodarstwa domowego czy telefonów komórkowych.
Donald Trump w piątkowym oświadczeniu zapewnienia o swojej przyjaźni z prezydentem Chin, ale nikt nie ma wątpliwości, że wojna handlowa przechodzi z fazy słów do czynów. Chiny i Stany Zjednoczone zaczęły prowadzić niebepieczną grę.
<< Informacje Gospodarcze