Wiadomości gospodarcze 09.07.2018

Termin Brexitu zbliża się w nieubłaganym tempie.

Termin Brexitu zbliża się w nieubłaganym tempie, a wiele spraw w zakresie porozumienia pomiędzy Unia Europejską i Wielką Brytanią nie jest jeszcze rozstrzygniętych.

Negocjacje są bardzo trudne. Ostateczne uzgodnienia muszą jednak w końcu zapaść.
Przedsiębiorstwa brytyjskie oraz międzynarodowe firmy przesyłają głośne sygnały do polityków, że oczekują dużo większej przejrzystości rozmów niż ma to miejsce w chwili obecnej. Brak pełnej informacji dotyczących zasad wyjścia Wielkiej Brytanii spowodowało powstanie dużej niepewności odnośnie do przyszłości. Waluta brytyjska traci na wartości, a niepewność co do jutra coraz bardziej się nasila. Środowisko biznesu chce konkretów, by móc przygotować się do prowadzenia działalności w oparciu o nowe zasady regulujące gospodarczą współpracę pomiędzy Unią Europejską a Wielka Brytanią. Pojawiły się jednocześnie doniesienia, że część firm podejmuje działania bez czekania na rezultaty negocjacji i przenoszą swoich pracowników z Londynu do innych europejskich miast Paryż, Frankfurt, Dublin czy Amsterdam.

Same negocjacje trwają już ponad dwa lata, a umowa dotycząca brexitu jest uzgodniona w zaledwie 30%, jak wynika z lakonicznych przekazów od polityków. Jeżeli taka sytuacja będzie się utrzymywać tj. postępy w negocjacjach będą bardzo powolne, będzie to zapowiedzią dużego chaosu oraz powstania sytuacji, w której podmioty gospodarcze, do których dotrą przecieki z negocjacji, przez jakiś czas zdobędą dużą przewagę konkurencyjną. Brak transparentności sprzyja nieuczciwej konkurencji. Dlatego przedsiębiorstwa międzynarodowe tak bardzo są tą sytuacją zaniepokojone.

Przewodniczący Rady Europejskiej przekazał ostatnio informację o tym, że: „najtrudniejsze zadania pozostają nierozwiązane” i „szybki postęp” jest bardzo potrzebny, jeśli porozumienie miałoby zostać osiągnięte w uzgodnionym terminie.”

Przyglądając się sprawie bliżej okazuje się, że w samym rządzie brytyjskim istnieją rozbieżności w zakresie przyjęcia jednolitego stanowiska w sprawie negocjacji. Premier Wielkiej Brytanii jeszcze nie zwróciła się do swojego gabinetu o to by ten uzgodnił plan przyszłych stosunków Wielkiej Brytanii z UE. Bez tego rozmowy z Brukselą nie mają większego sensu. Premier Wielkiej Brytanii poszukuje porozumienia, które wiązałoby się z utrzymaniem ścisłego związku z unią celną i jednolitym rynkiem pod względem towarów. Prawdopodobnie nie będzie w stanie uwzględnić w umowie swobodnego przepływu pracowników ze względu na zwolenników Brexitu.

Reasumując - sprawa porozumienia, a raczej jego brak, wskazuje na to, że Brexit jest bardzo problematyczny i trudno jest przewidzieć jego ostateczny kształt. Przy braku postępu w negocjacjach w ciągu ostatnich dwóch lat, nie ma zbyt wiele miejsca na optymizm. Rynki finansowe zdały sobie sprawę z tej sytuacji i dla tego najbliższy okres nie będzie najkorzystniejszy dla funta . W związku z tym należy brać pod uwagę przyjęcie skorygowanej strategii w zakresie działań operacyjnych z wykorzystaniem waluty GBP. Sytuacja może zmieniać się na tyle dynamicznie, że warto brać pod uwagę konieczność podjęcia szybkiej decyzji w zakresie kupna lub sprzedaży tej waluty. Kantor Ekspert.pl. należy do grupy internetowych kantorów, które realizujący transakcje w kilka minut. Jednocześnie KantorEkspert.pl. jest kantorem online który jest otwarty na negocjacje kursów przy transakcjach wymiany waluty.

<< Informacje Gospodarcze