Wiadomości gospodarcze 02.03.2020

Pandemia koronawirusa znacząco wpływa na prognozy gospodarcze.Pandemia koronawirusa znacząco wpływa na prognozy gospodarcze.

1. Ceny ropy w najbliższym czasie to jedna wielka niewiadoma. 

Ceny tego surowca aktualnie wzrosły o około 4%. Prawdopodobnie jest to wynikiem zapowiedzi, że dostawcy surowca zdecydują o ograniczeniu jego produkcji w odpowiedzi na kilkunastoprocentowy  spadek cen w ubiegłym tygodniu. Spotkanie producentów ropy z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę (OPEC) zaplanowane na ten tydzień ma służyć ocenie sytuacji związanej ze spadkiem popytu na ropę naftową na skutek wybuchu epidemii koronawirusa. Rosja także jest gotowa współpracować z OPEC, aby wesprzeć notowania na globalnych rynkach paliw.

2. Rekordowo niskie wskaźniki PMI w Chinach. 

Indeks PMI określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin wyniósł w lutym 2020 r. - 40,3 pkt., wobec 51,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca (wg Caixin Media i Markit Economics).  
Analitycy spodziewali się, że PMI w lutym będzie wynosił ok. 45 pkt. Spadki te na razie nie przestraszyły inwestorów.

3. Jak sytuacja w Chinach wpływa na gospodarkę globalną.

Analitycy znacznie obniżyli perspektywy wzrostu PKB dla Chin. Wzrost PKB w tym roku spadnie najprawdopodobniej poniżej 5%, a w 2021 r. powinien wzrosnąć powyżej 6%, ponieważ produkcja powinna wracić do poziomu prognozowanego przed wybuchem pandemii. Sytuacja na rynkach finansowych, w sektorze turystycznym oraz turbulencje w łańcuchu dostaw znacznie przyczyni się do korekt w dół perspektyw wzrostu PKB wszystkich gospodarek G20 w 2020 r., szczególnie silnie powiązanych z Chinami, takich jak Japonia czy Korea Poludniowa. 

Według analityków skutki pandemii koronawirusa na inne gospodarki mniej zintegrowane z Chinami mogą być stosunkowo łagodne. W USA i w Kanadzie skutki pandemii mogą być łagodne, chociaż spadek zaufania, zakłócenia w łańcuchach dostaw i słabszy popyt zewnętrzny ograniczą perspektywy wzrostu dla tego regionu.

Liczne przypadki wirusa w Europie według analityków spowoduje, że polska gospodarka musi się liczyć z dużym spadkiem popytowym. Ponadto towary pochodzące z Chin stanowią znaczącą część w łańcuchu dostaw, w których uczestniczą polskie firmy, co może rodzić problemy dla niektórych sektorów życia gospodarczego w kraju. Bez produktów (komponentów) z Chin część przedsiębiorstw produkcyjnych może być zmuszona do przestojów. Najbardziej narażone są firmy zajmujące się produkcją komputerów, elektroniki, urządzeń elektrycznych oraz odzieży i tekstyliów.

<< Informacje Gospodarcze