Wiadomości gospodarcze 03.10.2019

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok, mówiący, iż nieuczciwych warunków zawartych w umowie nie można w żaden sposób zastąpić przepisami z polskiego kodeksu cywilnego.Dzisiaj zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich. 

Krydytobiorcy frankowi wygrali!

Według danych Biura Informacji Kredytowej z 2019 roku ogólna liczba kredytobiorców w Polsce wynosi ok. 15 milionów. Spośród nich aż 800 tys. osób spłaca swoje zobowiązania we frankach szwajcarskich. W sumie do spłaty mają jeszcze 131 miliardów złotych.

Przed 2015 rokiem kredyt we frankach wydawał się opłacalny. Szwajcarska waluta była wówczas bardzo stabilna. We wrześniu 2015 roku Szwajcarski Bank Narodowy wydał komunikat o zaprzestaniu prowadzenia działań, które stabilizowały i broniły minimalny kurs wymiany EUR na CHF. Poskutkowało to wzrostem kursu franka z 3,5455 na 5,1934. Taki ruch spowodował wzrost zadłużenia wszystkich frankowiczów, którzy przystąpili do walki z bankami. Podstawowym zarzutem wobec nich były nieuczciwe warunki w umowie kredytowej związane z różnicami kursowymi.

W dniu dzisiejszym Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok, mówiący, iż nieuczciwych warunków zawartych w umowie nie można w żaden sposób zastąpić przepisami z polskiego kodeksu cywilnego. Ponadto, według TSUE prawo unijne pozwala na unieważnienie umów kredytów frankowych pod warunkiem, że zgodzą się na to osoby, które zaciągnęły kredyt.

Wyrok jest zdecydowanie korzystny dla frankowiczów, ponieważ wyraźnie wskazał, że polskie sądy mogą orzekać wyroki o przewalutowaniu kredytu lub nawet o unieważnieniu umowy, która go dotyczyła. Unieważnienie umowy może skutkować powrotem do kursu z dnia zaciągnięcia zobowiązania. To z kolei oznacza znaczące zmniejszenie się zadłużenia.

Wyrok jest niekorzystny dla banków, ponieważ poniosą one koszty związane z procesami sądowymi oraz przewalutowaniem, unieważnieniem umowy.

 

Możliwe cła na europejskie produkty

Od kilku lat trwa spór na linii Unia Europejska – Stany Zjednoczone dotyczący wsparcia finansowego dla koncernów Airibus (UE) oraz Boeing (USA). Tego rodzaju pomoc ze strony państwa jest niedozwolone. W 2018 roku Bruksela zgłosiła sprawę wprowadzenia przez Amerykanów ulg podatkowych dla Boeinga do Światowej Organizacji Handlu (WTO), która uznała to posunięcie za niezgodne z prawem. W tym roku to Stany Zjednoczone zgłosiły skargę na UE za wsparcie Airbusa. WTO oznajmiło, że Bruksela przekazując Airbusowi subwencje złamał prawo. W ramach odwetu pozwolił USA na wprowadzenie karnych ceł na UE w wysokości 7,5 mld. USD. W odpowiedzi na ten wyrok komisarz ds. handlu w Unii Europejskiej, Pani Cecilia Malmstroem oznajmiła, że trzeba osiągnąć porozumienie z Amerykanami i przestrzegła ich przed wprowadzaniem ceł. Zagroziła, że jeżeli to zrobią, wywołają kolejną wojnę handlową, ponieważ unia z pewnością odpowie na nie w ten sam sposób.

<< Informacje Gospodarcze