Wiadomości gospodarcze 06.05.2020

Polska może zostać sercem cyfrowym Europy. Microsoft zainwestuje miliard dolarów w pierwszy region przetwarzania danych w Europie Środkowo-Wschodnie.

Operator Chmury Krajowej (OChK) zawarł strategiczne partnerstwo z Microsoft, na podstawie którego amerykańskim gigant uruchomi w Polsce nowy region przetwarzania danych. 

OChK jest dostawcą rozwiązań chmury obliczeniowej na polskim rynku i działa w modelu multicloud, ma własne produkty w ramach Platformy Chmury Krajowej oraz oferuje rozwiązania globalnych dostawców chmury publicznej.
Operator zajmuje się optymalizacją procesów IT w celu skracania czasu realizacji projektów i zwiększania efektywność działania.  Ponadto doradza swoim klientom w doborze rozwiązań z zakresu analityki danych, sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego.

Spółka podała, że nowy region data center dołączy do globalnej infrastruktury Microsoftu, w skład której wchodzi już 59 regionów chmurowych, zapewniających dostępność usługi Microsoft Azure w prawie 150 krajach. Realizacja tego projektu umożliwi lokalny dostęp do pełnej oferty usług w chmurze Microsoftu.

Wg opini dyrektora generalnego polskiego oddziału Microsoftu Marka Loughra, Polska ma szansę być cyfrowym sercem Europy. Będzie to największa w Polsce inwestycja w technologię cyfrową, która wyniesie około 1 miliard dolarów.

Partnerstwo z Microsoftem jest już kolejnym strategiczny porozumieniem zawartym przez Chmurę Krajową od ogłoszenia powołania spółki przez PKO BP i Polski Fundusz Rozwoju. We wrześniu 2019 roku Operator Chmury Krajowej podpisał umowę o partnerstwie z Google, dzięki czemu w Polsce powstaje tzw. region Google Cloud - hub infrastruktury technicznej i oprogramowania dla klientów z Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

<< Informacje Gospodarcze