Wiadomości gospodarcze 06.08.2019

Przedłużająca się wojna handlowa mocno odbiła się na amerykańskich firmach, których akcje obecnie mocno tracą na wartości.Przez kilka dni obserwowaliśmy wzrosty na głównych parach walutowych ze złotówką. Aktualnie mamy do czynienia z dużymi spadkami na światowych giełdach. 

Wzrosty na parach walutowych ze złotówką

Przez kilka dni obserwowaliśmy szybkie wzrosty na większości par walutowych ze złotówką. Był to efekt decyzji banku federalnego Stanów Zjednoczonych o obniżeniu stóp procentowych, która została ogłoszona 31 lipca. Zgodnie z wiedzą podręcznikową taka decyzja powinna spowodować obniżenie kursu dolara jednak w praktyce rynki od dawna spodziewały się takiego ruchu FED i było to wliczone w cenę Dolara już wcześniej. Samo ogłoszenie cięcia stóp procentowych dało pretekst bykom do zaatakowania i wybicia kursu w górę co znakomicie się udało. Wpływ na wzrosty miały też słabe dane gospodarcze z Polski, które przyczyniły się do osłabienia złotówki i spotęgowania ruchu wzrostowego. Jedyna para, która zanotowała spadki to GBP/PLN, której wartość zmalała do 4,67. Na kursie funta cały czas odbija się niedawny wybór na premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona i jego słowa o możliwym bezumownym brexicie. Kurs EUR/PLN wzrósł do 4,32. Kurs USD/PLN doszedł do 3,90. Kurs CHF/PLN osiągnął poziom 3,9750.

Spadki na giełdach

Od początku roku amerykańskie indeksy giełdowe notowały niemal ciągłe wzrosty osiągając niedawno historyczne szczyty. Teraz jest to już tylko przeszłość. W obliczu wojny handlowej uwaga inwestorów w zeszłym tygodniu była skierowana na spotkanie przedstawicieli Stanów Zjednoczonych i Chin. Nikt nie spodziewał się przełomu w relacjach tych dwóch państw jednak decyzja Donalda Trumpa o wprowadzeniu kolejnych 10-procentowych ceł na chińskie towary była prawdziwym zaskoczeniem. Przedłużająca się wojna handlowa mocno odbiła się na amerykańskich firmach, których akcje obecnie mocno tracą na wartości. Spowodowało to duże spadki na wszystkich indeksach w USA. Dow Jones Industrial zanotował w Poniedziałek spadek o 2,9%. S&P 500 obniżył się o 2,98% natomiast Nadsaq o 3,47%. Chińczycy wykorzystali tę sytuację dewaluując swoją walutę. Dzięki temu produkcja w ich kraju pozostaje dla Amerykanów tańsza a późniejszy eksport do USA przynosi większe dochody.

Znane aplikacje zmieniają nazwy

Facebook podjął decyzje o zmianie nazw swoich najpopularniejszych aplikacji, czyli Instagram i WhatsApp. Zmiany obejmą dodanie do nich własnej nazwy. Już niedługo będą się one nazywać:

- Instagram from Facebook

- WhatsApp from Facebook

Przedstawiciele Facebooka argumentują to tym, że chcą być jeszcze bardziej transparentni. Zamierzają więc poinformować użytkowników o fakcie, że obie wyżej wspomniane aplikacje są ich własnością. Wielu komentatorów przyjęło tę decyzję jako kontrowersyjną, ponieważ zarówno Instagram, jak i WhatsApp powstały i rozwinęły się samodzielnie bez współpracy z Facebookiem. Oczywiście obie aplikacje przynoszą mu ogromne zyski. Zwłaszcza Instagram, który jest bardzo popularny wśród młodzieży i liczba jego użytkowników rośnie w zawrotnym tempie. Aktualnie toczy się dochodzenie prowadzone przez Federalną Komisję Handlu, które ma sprawdzić, czy Facebook dokonywał przejęć swoich konkurentów, aby zająć pozycję monopolisty na rynku. Warto zaznaczyć, że Instagram został zakupiony przez niego za 1 mld USD w 2012 roku natomiast WhatsApp za 16 mld USD w 2014 roku.

<< Informacje Gospodarcze