Wiadomości gospodarcze 07.05.2019

DTrump kolejny raz zaskoczył świat informując za pomocą Twittera o podniesieniu ceł na towary z Chin. Donald Trump kolejny raz zaskoczył świat informując za pomocą Twittera o podniesieniu ceł na towary z Chin. 

Trump podnosi cła dla Chin

Minął okresie względnego spokoju i pozytywnych informacji na temat relacji gospodarczych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. W Poniedziałek Donald Trump ogłosił na Twitterze, że już za kilka dni, w piątek, wzrosną cła na wybrane towary importowane do USA z państwa środka. Ta informacja wywołała natychmiastową reakcję rynków. Niemal wszystkie amerykańskie, europejskie oraz azjatyckie indeksy zaliczyły spadki. Obniżenie cen objęło także akcje i surowce. W Środę mają odbyć się kolejne negocjacje, których celem ma być rozwiązanie napiętej sytuacji.

Zamykanie sklepów w USA

Zgodnie z raportem Coresight Research od początku roku w Ameryce zamknięto 5 994 sklepy. Oznacza to, że w trochę ponad 3 miesiące (dane były zbierane do 10 kwietnia) zlikwidowano ich więcej niż przez cały rok 2018. Ma to związek z rosnącą popularnością sklepów internetowych oraz wzrostem kosztów pracy, które są "zabójcze" dla małych przedsiębiorstw. Według wyliczeń w tym roku łączna ilość zamkniętych sklepów powinna wynieść 12 tysięcy natomiast do 2026 r. ich liczba ma w sumie wynieść ok. 75 tysięcy.

Bezrobocie w Europie

Według danych zebranych przez Eurostat stopa bezrobocia w grudniu 2018 roku była niższa niż rok wcześniej. W zależności od kraju jej poziom wahał się od 1,3% do 35,1%. Największe bezrobocie odnotowano na wyspach należących do Francji, Hiszpanii i Grecji (27%-29%). Najniższa stopa bezrobocia jest w czeskiej Pradze (1,3%) oraz w Środkowej Frankonii (1,8%) i Tübingen (1,9%) mieszczące się w Niemczech. W Polsce pod koniec 2018 roku bezrobocie znalazło się na poziomie 3,9%.

Banki centralne skupują złoto

Światowa Rada Złota (WGC) opublikowała dane, które pokazują, że w ostatnim czasie banki centralne z wielu krajów na świecie skupują złoto w dużych ilościach. Od początku roku najwięcej kruszcu pozyskał rosyjski bank centralny (55 ton). Duże zakupy zrobiły także banki Chin, Kolumbii, Turcji, Kazachstanu, Ekwadoru i Kataru. Według WGC tegoroczny popyt na złoto jest największy od 6 lat.

<< Informacje Gospodarcze