Wiadomości gospodarcze 10.01.2020

Największe firmy handlowe w Polsce oraz planowane przejęcia.

1. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał zgodę na przejęcie trzech sklepów Tesco przez niemiecką sieć handlową Kaufland. Dotychczasowi pracownicy Tesco staną się pracownikami Kauflandu, a sklepy przejdą szybki rebranding. Aktualnie w wymienionych sklepach odbywają się spotkania, podczas których następuje prezentacja firmy i zasad pracy.

Wnioski w sprawie przejęcia 3 sklepów spółka Kaufland Polska Markety złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) pod koniec sierpnia 2019 roku. Chodzi o sklepy w: Gdańsku przy ul. Cienistej 30, Krakowie przy ul. Wielickiej 259 oraz Warszawie przy ul. Stalowej 60/64. Ponowne otwarcie marketów planowane jest w połowie lutego. Nie są to jedyne obiekty, z których rezygnuje Tesco.  UOKiK prowadzi także trzy postępowania w sprawie przejęcia innych placówek Tesco przez Kaufland. Sprawa dotyczy sklepów w Lublinie, we Wrocławiu i w Warszawie.

2. Na podstawie danych, przedstawionych przez Ministerstwa Finansów, największą firmą handlową w Polsce pod względem przychodów jest Jeronimo Martins. Przychody właściciela Biedronki i drogerii Hebe wyniosły w 2018 roku 51,2 miliarda złotych. Na drugim miejscu znalazł się Lidl z przychodami na poziomie 16,2 miliarda złotych. Trzecie miejsce zajeła spółka Eurocash z przychodem na podobnym poziomie jak Lidl. W ramach tej grupy działają  takie marki jak Groszek, Lewiatan, abc oraz Delikatesy Centrum. Na czwartym miejscu największych firm handlowych znalazł się Auchan z przychodami za 2018 12 miliardów złotych. Piąte miejsca w rankingu zajęło Tesco z przychodem 11,7 miliarda złotych.

Kolejne miejsca w rankingu zajęły: 
- Kaufland (10,2 miliarda złotych), 
- Carrefour (9,2 miliarda złotych), 
- Rossmann (8,3 miliarda złotych), 
- Żabka (7,3 miliarda złotych), 
- LPP (właściciel marek Reserved, House) z wynikiem 6,9 miliarda złotych,
- Euro Net (właściciel sieci RTV Euro AGD) z przychodami również na poziomie 6,9 miliarda złotych.

<< Informacje Gospodarcze