Wiadomości gospodarcze 10.03.2020

Gospodarka Chin przechodzi w stan recesji. Giełdy notują potężne spadki.

1. Turbulencje wywołane przez pandemię koronawirusa zaczynają dotkliwie szkodzić gospodarce Chin. Po raz pierwszy od lat 70 kraj znajduje się stanie recesji. O złej kondycji gospodarki Chin świadczy indeks PMI dla sektora usług, który spadł do 26,5 pkt w lutym w porównaniu do 51,8 pkt w poprzednim miesiącu. Jest to najniższy wynik, jaki odnotowano od początku 2005 roku. A odczyt poniżej 50 pkt jest uznawany za sygnał pogorszenia kondycji sektora.

Pandemia spowodowała, że rząd Chin znalazł się w trudnej sytuacji. Zamykanie fabryk jest skutecznym sposobów zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa. Jednak z drugiej strony działania te utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej. 

Na przykład jeden z największych na świecie producentów piwa AB InBev poinformował o stratach w wysokości 285 milionów dolarów w Chinach w dwóch pierwszych miesiącach 2020 roku. Natomiast Producent iPhone'ów Foxconn potwierdził, że nie spodziewa się powrotu do produkcji do końca marca.

Ekonomiści uważają, że Chiny mogą przeżyć historyczny kryzys gospodarczy. Jednak nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak będzie rozwijała się sytuacja w najbliższych tygodniach.


2. Fatalny początek tygodnia na giełdach. Na Wall Street poniedziałek to wielkie spadki. Główne indeksy straciły ponad 7%. Natomiast w Polsce WIG20 zakończył poniedziałkową sesję spadkiem  ponad 7,8%. Jest to największy dzienny spadek od października 2008 r.

Przyczyną takiej sytuacji jest obawa inwestorów  o sytuację na rynku ropy oraz pogłębiające się globalne skutki pandemii dla gospodarek poszczególnych krajów.

<< Informacje Gospodarcze