Wiadomości gospodarcze 10.05.2019

Idea Bank w 2018 roku na  straty, które zachwiały jego stabilnością finansową.Idea Bank zanotował w 2018 ogromne straty, które zachwiały jego stabilnością finansową. 

Ogromne straty Idea Banku
Rok 2018, z całą pewnością nie był udany dla jednego z polskich banków prywatnych, Idea Banku. Wszystko przez ogromną stratę, jaką wtedy zanotował. Była to bardzo dotkliwa utrata kapitału w wysokości 1,892 miliarda złotych, która spowodowała spory spadek wypłacalności tej instytucji z 12,9 % do 4,1%. Z tego względu bank podjął działania mające na celu pozyskanie inwestora, który zapewni większą płynność. Kapitał Idea Banku stopniał z 1,8 miliarda złotych do 300 milionów złotych. Obecnie trwa plan naprawczy obejmujący zarówno Idea, jak i Getin Bank, które należą do tej samej grupy kapitałowej Leszka Czarneckiego. Sam Czarnecki w jednym z wywiadów przyznał, że możliwe jest połączenie tych dwóch banków.
Dolary Australijskie z błędem
Do ciekawej pomyłki doszło w zeszłym roku w Australii, o czym świat dowiedział się wczoraj z komunikatu wydanego przez Bank Rezerw Australii. Okazało się, że w Październiku 2018 roku zostało wydrukowane i wypuszczone do obiegu prawie 50 milionów banknotów o nominale 50 USD. Na każdy z nich został naniesiony tekst, w którym jeden wyraz zawierał błąd ortograficzny. Było to słowo "responsibility", które po polsku oznacza odpowiedzialność. Na banknocie zapisano je jako: "responsibilty". Pomyłka sama w sobie jest niewielka i nie ma wpływu na wartość banknotów, dzięki czemu można się nimi nadal posługiwać.
Internetowa rewolucja
Ruszają prace nad rozwojem i budową nowoczesnej sieci internetowej 5G. Jest to super nowoczesna technologia, która znacznie przyspieszy przesyłanie danych w internecie. Obecnie w użyciu jest sieć 4G LTE, której prędkość wynosi średnio 100 Mb/s. Maksymalnie może dojść do 300 Mb/s. W przypadku sieci 5G prędkość będzie wynosić od 10 do 100 Gb/s. Takie parametry dają dają olbrzymie możliwości wykorzystania tej technologii w wielu obszarach, także militarnym. W związku z tym Stany Zjednoczone chcą pozbawić Chiny dostępu do nowej sieci wykluczając je z grupy państw biorących udział w budowie infrastruktury potrzebnej do jej uruchomienia. Polscy operatorzy komórkowi szacują, że w Polsce ta technologia stanie się powszechna za ok. 6 lat.

<< Informacje Gospodarcze