Wiadomości gospodarcze 11.05.2020

Arabia Saudyjska w dobie pandemii szuka dodatkowych przychodów i oszczędności. W Polsce sieć 5G będzie zgodnie z planem. Jak wyglądał ruch w galeriach handlowych w pierwszym dniu po zniesieniu obostrzeń.

1. Skutki pandemii dotknęły tak bogaty kraj, jak Arabia Saudyjska, który zdecydował się na podniesie aż trzykrotnie stawki podatku VAT. Ponadto Rząd w Rijadzie ogłosił, że wstrzymuje wypłatę części zasiłków.

Podatek VAT w Arabii Saudyjskiej został wprowadzony dwa lata temu. Od 1 lipca 2020 roku stawka podatku wzrośnie z 5% do 15%. 
Od 1 czerwca br. zostanie zawieszona wypłata dopłat do kosztów życia dla pracowników państwowych. Zasiłek został wprowadzony w 2018 roku i wynosi obecnie 1 tys. rialów, czyli około 1,1 tys. złotych.

Informacje o podwyżce podatki VAT i zawieszeniu wypłaty części zasiłków pojawiły się po tym, jak ogłoszono, że wydatki Arabii Saudyjskiej przekroczyły wpływy. Po pierwszym kwartale deficyt budżetowy wyniósł 9 miliardów dolarów. Przychody Arabii Saudyjskiej ze sprzedaży ropy naftowej w pierwszym kwartale br. spadły rok do roku o prawie jedną czwartą, czyli do 34 miliardów dolarów.

2. Zgodnie z zapewnieniami Ministra cyfryzacji sieć 5G w Polsce powinna ruszyć zgodnie z planami, czyli do końca tego roku. Stopniowo sieć 5G będzie uruchamiana przez wszystkich operatorów w największych miastach Polski. Minister cyfryzacji przypomniał, że zgodnie z planem, do 2025 roku sieć 5G będzie dostępna we wszystkich dużych miastach Unii Europejskiej.

Sieć 5G (sieć piątej generacji) to najnowszy standard mobilnej komunikacji. Pozwala ona na zdecydowanie szybszy transfer danych i jednoczesną obsługę większej liczny urządzeń. Ma umożliwić nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnych sieci 4G. Nowa technologia przyspieszy rozwój m.in. usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów oraz inteligentnych miast.

3. Według danych, pierwszego dnia po zniesieniu obostrzeń, galerie handlowe w Polsce odwiedziło około 3 miliony klientów, co stanowi około 50% normalnego ruchu.

Najbardziej odporne na kryzys są małe centra handlowe poza dużymi miastami, gdzie spadki w ruchu wynoszą do 20%. Z kolei centra handlowe w dużych miastach straciły najwięcej, nawet 60%.

W pierwszym dniu po zniesieniu obostrzeń najwięcej klientów odwiedziło Atrium Felicity w Lublinie, Atrium Redutę w Warszawie oraz Tarasy Zamkowe w Lublinie. Najbardziej za zakupami tęsknili mieszkań Łodzi. Centra handlowe w tym mieście odnotowały średnio 53% ruchu z czasów przed pandemią.

<< Informacje Gospodarcze

Aplikacja KantorEkspert

Pobierz aplikację
szybko i wygodnie sprawdzaj kursy
aplikacja kantorekspert.pl google
aplikacja kantorekspert.pl apple
aplikacja kantorekspert.pl

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.52244.5354
Flaga USDUSD3.84853.8615
Flaga GBPGBP4.95344.9664
Flaga CHFCHF4.18614.1991
Flaga NOKNOK0.40650.4125
Flaga SEKSEK0.42740.4334
2020-09-30 02:35:16
Kurs na żywo: włącz
więcej walut
zamknij