Wiadomości gospodarcze 13.06.2019

 Deklaracja wzmacniającą współpracę wojskową pomiędzy Polską a USAW tym tygodniu odbyło się bardzo ważne spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na którym podpisano deklaracje wzmacniającą współpracę wojskową pomiędzy Polską a USA. 

Spotkanie Duda - Trump

Prezydent Polski Andrzej Duda wraz ze swoją małżonką przebywa obecnie z wizytą w Stanach Zjednoczonych. W Środę nasza para prezydencka spotkała się w Białym Domu z przywódcą USA Donaldem Trumpem i jego żoną Melanią. Po rozmowach obaj prezydenci podpisali deklarację, według której amerykanie zobowiązują się zwiększyć swoją obecność wojskową w Polsce do ok. 4 500 żołnierzy. Strona polska ma przygotować i utrzymywać infrastrukturę niezbędną do zrealizowania wszystkich zamierzonych wspólnych celów oraz zapewnić wsparcie dla armii USA daleko wykraczające poza standardy NATO.

Amazon cenny jak nigdy

Portal BrandZ co roku publikuje ranking najcenniejszych firm na świecie. W zestawieniu umieszczane są tylko i wyłącznie te biznesy, które udostępniają do wiadomości publicznej swoje dane finansowe. W tym roku najwyżej wycenianą marką jest Amazon. Jego wartość w tej chwili to 315,5 mld dolarów. Dwa pozostałe miejsca na podium zajęły: Apple (309,5 mld) oraz Google (309 mld). W grupie pierwszych 10 firm znalazły się 2 podmioty z Chin. Na siódmym miejscu znalazł się Alibaba (131,2 mld) a na ósmym Tencent (130,9 mld).

Wspólna waluta Rosji i Białorusi

Trwają rozmowy pomiędzy bankiem centralnym Rosji i jego odpowiednikiem na Białorusi. Dotyczą one możliwości wprowadzenia wspólnej waluty dla tych dwóch państw. Taki scenariusz oznaczałby konieczność większej integracji, zwłaszcza gospodarczej. Projekt dotyczący takiego rozwiązania jest właśnie przygotowywany i zostanie przedstawiony premierom Miedwiediewowi i Rumasowi do 21 czerwca.

Bank PKO większy od Deutsche Bank

W Czwartek 06.06.2019 r. po raz pierwszy w historii, Bank PKO wyprzedził w wartości giełdowej Deautsche Bank. Ma to związek z nowymi międzynarodowymi regulacjami dotyczącymi przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Niemiecki bank nie poradził sobie dobrze z wprowadzaniem ich w życie. To pośrednio spowodowało spadek wartości jego akcji o 5%. W tym samym czasie PKO BP zanotowało wzrost tej samej wartości. W ten sposób nasz bank przerósł wartością dawnego giganta z zachodu. Zaledwie kilka lat temu kapitalizacja DB była ponad 20 razy większa niż Banku Polskiego.

<< Informacje Gospodarcze