Wiadomości gospodarcze 14.02.2020

Aktualne wskaźniki PKB oraz inflacji w Polsce. Raport o deficycie w wielu zawodach.

1. Główny Urząd Statyczny poinformował, że PKB w czwartym kwartale 2019 r. wzrósł o 3,1% rok do roku, wobec wzrostu na poziomie 3,9% rok do roku w trzecim kwartale. Dane zostały sporządzone w oparciu o szybki szacunek. Analitycy zwracają uwagę, że wyniki są lepsze od oczekiwań rynku. Jednak wskaźniki kwartalne potwierdzają, że wzrost gospodarczy wytracił impet.

Niezależnie od powyższego, zdaniem Ministerstwa Rozwoju w porównaniu do pozostałych gospodarek Unii Europejskiej, Polska w dalszym ciągu plasuje się w czołówce pod względem dynamiki PKB. Resort także podkreślił, że wzrost gospodarczy w strefie euro wyniósł w IV kwartale 2019 0,9%, a w całej UE 1,2% (dane Eurostatu).


2. Ceny towarów i usług w styczniu 2020 r. wzrosły o 4,4% w porównaniu do stycznia 2019 r. (wg danych Głównego Urzędu Statystycznego). Analitycy spodziewali się inflacji na poziomie 4,2%. Styczniowe dane o inflacji oznaczają, że jest to najwyższy wzrost od ośmiu lat. Z danych także wynika, że ceny żywności i usług wzrosły w ujęciu rocznym aż o 6,7%. 

Zdaniem analityków najbliższe miesiące przyniosą dalszy wzrost inflacji (powyżej poziomu 4,5%), biorąc pod uwagę rosnące ceny energii (część podwyżek cen energii wejdzie w życie w lutym), wzrost cen usług komunalnych (transport, wywóz śmieci) oraz zapowiedziane wprowadzenie podatku od cukru.


3. Jak wynika z raportu "Barometr zawodów 2020" przewidywany jest deficyt w wielu zawodach. Ogólnopolskie badanie "Barometr zawodów 2020" zostało opracowane na zlecenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Realizację projektu zlecono Wojewódzkiemu Urzędowi Pracy w Krakowie.

W 2020 roku będzie brakować:
- W branży budowlanej: betoniarzy i zbrojarzy, brukarzy, dekarzy i blacharzy budowlanych, cieśli i stolarzy budowlanych, murarzy i tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie oraz robotników budowlanych. Główne powody to: trudne warunki pracy, niskie wynagrodzenia oraz wymagane doświadczenie. Duży wpływ na tą sytuację ma migracja pracowników za granicę.

- W branży produkcyjnej: operatorów obrabiarek skrawających, spawaczy, ślusarzy, elektryków, elektromechaników, stolarzy budowlanych oraz krawców. Deficyt w branży produkcyjnej spowodowany jest m.in. brakiem posiadania odpowiednich uprawnień przez pracowników oraz brakiem nowych kadr. Eksperci wskazują, że pracownicy w tych zawodach są często osobami starszymi o przeciwwskazaniach zdrowotnych do pracy w wyuczonym zawodzie. Problemy występują również z kształceniem w tych zawodach, zwłaszcza brakuje zainteresowania osób nauką.

- W branży transportowej: kierowców autobusów oraz kierowców samochodów ciężarowych. Rozwój branży transportowej w ostatnim roku wpłynął na wzrost zapotrzebowania. Pracowników zniechęcają m.in. nienormowany czas pracy, w tym praca w porach nocnych oraz w weekendy i święta. 

- W branży medyczno-opiekuńczej: lekarzy, fizjoterapeutów i masażystów, pielęgniarek i położnych oraz opiekunów osoby starszej lub niepełnosprawnej. Skutki starzejącego się społeczeństwa wyraźnie odczuwalne są w tej branży. Największe braki kadrowe zgłaszają szpitale i placówki w małych powiatach. 

- W branży finansowej: pracowników ds. rachunkowości i księgowości oraz samodzielnych księgowych.

- W branży gastronomicznej: kucharzy i piekarzy.

 

<< Informacje Gospodarcze

Aplikacja KantorEkspert

Pobierz aplikację
szybko i wygodnie sprawdzaj kursy
aplikacja kantorekspert.pl google
aplikacja kantorekspert.pl apple
aplikacja kantorekspert.pl

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.5284 4.5484
Flaga USDUSD4.0627 4.0827
Flaga GBPGBP5.0636 5.0836
Flaga CHFCHF4.2736 4.2936
Flaga NOKNOK0.3839 0.3937
Flaga SEKSEK0.4082 0.4162
2020-03-27 21:59:59
Kurs na żywo: włącz
więcej walut
zamknij