Wiadomości gospodarcze 15.03.2019

Napięcie na rynkach finansowych - głównym winowajcą tej sytuacji jest Wielka BrytaniaPrzez ostatnich kilka tygodni napięcie na rynkach finansowych rosło i obecnie sięga zenitu. Głównym winowajcą tej sytuacji jest Wielka Brytania. 

Stara się ona przygotować do Brexitu, który miałby się odbyć 29 marca. Podczas wielomiesięcznych negocjacji z Unią Europejską, Brytyjczykom nie udało się osiągnąć satysfakcjonującego ich porozumienia. Obecnie sytuacja przedstawia się następująco: wyjście Londynu ze struktur unijnych bez jakiegokolwiek porozumienia doprowadziłoby do spadku PKB o ok. 10%. Opuszczenie unii po wcześniejszym ustaleniu warunków z władzami wspólnoty spowodowałoby spadek PKB już tylko o ok. 4%. Fatalne konsekwencje brexitu odczują nie tylko Brytyjczycy, ale także imigranci, w tym oczywiście Polacy i to nie tylko Ci mieszkający na wyspach. Według analityków z Polskiego Instytutu Ekonomicznego brexit bez porozumienia "przełoży się na wzrost stawek celnych, utrudnienia dla firm transportowych, a także ograniczenia w dostępie do brytyjskiego rynku pracy''. Taka sytuacja odbije się negatywnie na wielu firmach biorących udział w handlu z Wielką Brytanią.

W tym tygodniu miały miejsce 3 bardzo ważne głosowania w brytyjskim parlamencie. We Wtorek parlamentarzyści odrzucili umowę wynegocjowaną z UE przez T. May. Dzień później w taki sam sposób sprzeciwili się brexitowi bez umowy. Był to jednak słaby sprzeciw, ponieważ uchwała została odrzucona przewagą jedynie 4 głosów. 14 marca był kolejnym dniem obfitującym w dyskusje i głosowania. Zakończył się on w Izbie Gmin odrzuceniem poprawki mającej na celu zorganizowanie kolejnego referendum oraz przegłosowaniem wniosku złożonego przez rząd w sprawie opóźnienia brexitu. Jeżeli 20 marca parlament zgodzi się na tzw. "umowę rozwodową", data wyjścia ze struktur unijnych zmieni się na 30 czerwca 2019 r.

Cały ten ambaras wokół wyjścia Brytyjczyków z Unii Europejskiej powoduje zamieszanie na rynku walutowym. W ciągu ostatnich dni kurs Funta waha się w granicach 9 groszy, od 4,9750 do 5,0650. To dobry okres na handel walutą GBP. Warto w tym celu wybrać dobry kantor online, którym jest Kantor Ekspert. Ten kantor internetowy jest obecnie najlepszy do tego typu działań, ponieważ ma bardzo niski spread na parze GBP/PLN. Na obecnych zawirowaniach politycznych występujących na świecie skorzystać mogą także posiadacze Euro i Dolara. Kursy obu tych walut od dłuższego czasu utrzymują się na wysokim poziomie. EUR/PLN ponad 4,30 natomiast USD/PLN 3,80. Im dłużej trwa ta względna stabilizacja, tym większe staje się ryzyko korekty, a więc spadków w najbliższym czasie na tych dwóch parach walutowych.

<< Informacje Gospodarcze