Wiadomości gospodarcze 15.05.2019

 Pakiet komunikacyjny wprowadzony przez Unię EuropejskąDzisja wchodzi w życie pakiet komunikacyjny wprowadzony przez Unię Europejską. Dzięki niemu będziemy mniej płacili za zagraniczne połączenia głosowe oraz smsy. 

Chiny odpowiadają Ameryce

Tydzień po ogłoszeniu przez Donalda Trumpa podwyższenia ceł na chińskie produkty poznaliśmy odpowiedź Chin. Państwo Środka ogłosiło wprowadzenie ceł na kilka tysięcy towarów amerykańskiego pochodzenia. Amerykański prezydent objął wyższą opłatą wyroby o wartości 200 mld USD natomiast Chiny zmieniły opłaty wobec produktów wartych 60 mld USD. Wygląda na to, że to nie koniec handlowej batalii pomiędzy tymi dwoma krajami. Trump polecił przygotować kolejną podwyżkę na wartość 300 mld USD. W takim przypadku sankcje objęłyby cały chiński eksport do Stanów Zjednoczonych. Kolejna okazja do rozmów Chiny-USA będzie w dniach 28-29 czerwca podczas szczytu G20.

Niższe opłaty za SMS

W dniu dzisiejszym wchodzą w życie nowe zmiany w cenniku opłat operatorów sieci komórkowych. Już kilka dni temu zapowiadano, że tak się stanie. Wynika to z faktu wprowadzenia do życia tzw. pakietu telekomunikacyjnego. Niższe ceny będą dotyczyć wiadomości SMS oraz połączeń głosowych do innego kraju Unii Europejskiej. Minuta połączenia będzie teraz kosztować 82 grosze (19 centów) natomiast jeden SMS 26 groszy (6 centów). Oczywiście do tych cen doliczony zostanie podatek VAT. Zgodnie z komunikatami wydanymi przez największych operatorów w Polsce za połączenie za granicę zapłacimy 1 zł brutto, a za wiadomość tekstową 0,31 zł brutto. Do tej pory minuta połączenia głosowego do jakiegokolwiek kraju w Unii kosztowało nas 1,5 zł – 2,5 zł.

Ogromne odszkodowanie

Należący do niemieckiej grupy kapitałowej Bayer, koncern z branży biotechnologicznej – Monsanto musi zapłacić 2 mld USD odszkodowania małżeństwu, w którym dwóch małżonków zachorowało na nowotwór. Przed zachorowaniem oboje używali środka do zwalczania chwastów Roundup. Sąd uznał, że choroba została spowodowana przez długi okres ekspozycji na ten środek. To nie pierwszy przypadek, kiedy firma musi płacić odszkodowanie. W 2018 roku Monsanto zostało zmuszone do wypłacenia 289 mln USD dla chorego na raka ogrodnika, który używał tego samego środka co wspomniane wcześniej małżeństwo. Zachorowania na nowotwory są najprawdopodobniej wywołane przez główny składnik preparatu Roundup, którym jest glifosat. W 2015 roku WHO ogłosiło, że badania nad szkodliwością tego środka wykazały jego wpływ na powstawanie nowotworów u ludzi. Mimo tego, w 2017 roku Parlament Europejski wyraził zgodę na stosowanie glifosatu przez okres 5 lat.

<< Informacje Gospodarcze