Wiadomości gospodarcze 20.02.2020

Najnowsze dane z rynku pracy w Polsce oraz poszukiwanie odpowiedzi na pytanie jak bardzo w gospodarkę Chin uderzył koronawirus.

1. Najnowsze dane z rynku pracy w Polsce. Kolejne sygnały wskazujące na spowolnienie gospodarcze.

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2020 roku wynosiło 5282,80 złotych. Oznacza to wzrost o 7,1% rok do roku i spadek o 5,7% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Zatrudnienie w tym sektorze rok do roku wzrosło o 1,1% rok do roku, o 0,7% w stosunku do grudnia. 

Uwagę przykuwa spadek dynamiki zatrudnienia. Może on wynikać z ograniczenia etatów w podmiotach mniejszych, które odczuły wpływ skokowego wzrostu wynagrodzenia minimalnego. Podmioty, które z nowym rokiem obniżyły zatrudnienie poniżej 10 osób wypadły ze statystyki, ponieważ zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw obejmuje tylko firmy powyżej 9 pracowników.

2. Jak bardzo w gospodarkę Chin uderzył koronawirus. Na to pytanie próbują odpowiedzieć inwestorzy z całego świata. Epidemia koronawirusa spowodowała znaczące ograniczenie produkcji w "fabryce świata". Z tego powodu analitycy obniżają prognozy wzrostu gospodarczego dla Chin oraz dla reszty świata.

Opóźnienia w publikowaniu oficjalnych danych przez władze chińskie powodują, że analitycy poszukują alternatywnych źródeł informacji takich jak ruch na ulicach czy pomiary zanieczyszczenia powietrza. Chińskie przedsiębiorstwa bardzo powoli wznawiają swoją działalność w internecie. Dla przykładu, na początku lutego 83% z ponad miliona zarejestrowanych na platformie do zamawiania żywności Meituan-Dianping restauracji nie oferowało swoich usług. Według stanu na 14 lutego, 87% z 5500 punktów sprzedaży Luckin Coffe, będącego chińskim odpowiednikiem Starbucks, nie wznowiło swojej działalności.

Ipidemia wpłynęła zgodnie z przewidywaniami także na liczbę rezerwacji lotniczych. Linie lotnicze odnotowały największy spadek od czasów epidemii wirusa SARS i zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku. W sumie branża lotnicza nie sprzedała ponad 10 milionów miejsc w samolotach w Chinach oraz poza ich granicami.

Wszytko wskazuje na to, że chińska gospodarka, która tradycyjnie zatrzymuje się za każdym razem w okresie noworocznym, nie ruszyła z miejsca.

<< Informacje Gospodarcze