Wiadomości gospodarcze 21.06.2019

Zestrzelenia przez Iran amerykańskiego drona MQ-4C Triton.W tym tygodniu doszło do sytuacji szalenie niebezpiecznej dla świata. Incydent na Bliskim Wschodzie o mało nie doprowadził do wielkiej wojny. 

Napięte stosunki Iranu i USA

W Czwartek o godzinie 1:35 (wg. czasu polskiego) doszło do zestrzelenia przez Iran nowoczesnego amerykańskiego drona MQ-4C Triton należącego do sił zbrojnych USA. Obie strony biorące udział w incydencie podają odmienne scenariusze tego wydarzenia. Według Irańczyków dron naruszył przestrzeń powietrzną ich kraju natomiast zdaniem Amerykanów maszyna została strącona w międzynarodowej przestrzeni powietrznej. W odpowiedzi na to prezydent Donald Trump wydał rozkaz ataku na wybrane cele w Iranie. Gdy US Army przygotowywało się do uderzenia Trump odwołał swoją wcześniejszą decyzję zapobiegając tym samym wybuchowi wojny.

Rezultatem tych wydarzeń były spadki cen ropy naftowej o 0,42 % w USA oraz 0,16 % w Europie oraz wstrzymanie lotów w okolicy cieśniny Ormuz, oraz Zatoki Omańskiej.

Spotkanie Chiny - USA

Donald Trump potwierdził spotkanie delegacji Stanów Zjednoczonych i Chin, które odbędzie się w następnym tygodniu na szczycie G20 w Japonii. Jest to bardzo pozytywna wiadomość, ponieważ stosunki pomiędzy tymi dwoma krajami nie należą do najlepszych. W ostatnim czasie wymieniły ze sobą ciosy w postaci wzajemnego podniesienia opłat celnych na wybrane produkty. Amerykanie próbują zmusić Chiny do zmiany swojej polityki. USA zarzuca im między innymi przywłaszczanie cudzej własności intelektualnej oraz zmuszanie firm zagranicznych do dzielenia się z nimi informacjami o nowych technologiach wdrażanych w tych przedsiębiorstwach.

Wzrasta liczba ludzi na świecie

Departament Gospodarki i Spraw Socjalnych ONZ opublikował dane, według których aktualnie na naszej planecie żyje 7,7 mld ludzi. Naukowcy szacują, że do 2050 roku ta liczba wzrośnie do 9,7 mld. Mieszkańców Ziemi stale przybywa mimo ogólnego spadku płodności, który jest wynikiem zmniejszenia liczby urodzin w krajach wysokorozwiniętych. Wzrost ludności jest możliwy dzięki sytuacji demograficznej w krajach Trzeciego Świata. To właśnie tam odnotowuje się najwięcej urodzeń. Jeżeli nie wydarzy się nic niespodziewanego w 2100 roku na Ziemi będzie żyło 11 miliardów osób.

Wzrost opłat w mBank

We wtorek mBank przekazał swoim klientom informacje o podwyżkach opłat i prowizji. Przedstawiają się one następująco:

1. Wypłata ze wszystkich bankomatów: zmiana z 5 zł na 7 zł

2. Wypłata z bankomatów poniżej 100 zł: zmiana z 5 zł na 7 zł

2. Opłata za mKonto Multi Comfort: zmiana z 4,5 zł na 7,5 zł

3. Opłata za mKonto MuriActive: zmiana z 9 zł na 15 zł i z 9,5 zł na 15 zł

4. Opłata za eKonto Plus: zmiana z 5 zł na 7 zł

5. Opłaty za kartę debetową w eKonto standard, eKonto plus, eKonto m, eKonto: zmiana z 5 zł na 7 zł

Opłaty wzrosły ze względu na podwyżki składek do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

<< Informacje Gospodarcze