Wiadomości gospodarcze 24.01.2020

Ustawa o brexicie uchyla m.in. ustawę, na mocy której Wielka Brytania weszła do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej.Brytyjska Królowa Elżbieta II wyraziła w miniony czwartek zgodę na wejście w życie ustawy o porozumieniu ws. wystąpienia z Unii Europejskiej. Oznacza to, że niezbędny do uporządkowanego brexitu akt prawny wszedł w życie.


Ustawa o brexicie uchyla m.in. ustawę, na mocy której Wielka Brytania weszła do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, wyjaśnia zapisy protokołu w sprawie granicy między Irlandią Północną a Irlandią oraz określa zakres, w jakim Wielka Brytania będzie podlegać jurysdykcji unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Wejście w życie tej ustawy jest niezbędne do uporządkowanego wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które ma nastąpić 31 stycznia.

Wystąpienie z UE nie zakończy procesu brexitu, ponieważ rozpocznie się wówczas 11-miesięczny okres przejściowy. Wielka Brytania stanie się niegłosującym członkiem UE. Formalnie nie będzie już w Unii, ale nadal będzie członkiem jednolitego rynku, co oznacza też swobodę przepływu osób, czyli bez dodatkowych problemów w swobodzie podróżowania do Wielkiej Brytanii.
Jednak, żeby legalnie mieszkać w Wielkiej Brytanii po jej wystąpieniu z unijnych struktur należy być zarejestrowanym i mieć status osiedlonego. Odpowiedni wniosek można złożyć do 30 czerwca 2021 roku. Na koniec grudnia 2019 roku najwięcej takich wniosków złożyli Polacy (500 tysięcy). Łącznie złożono ich ponad 2,8 miliona wniosków, z czego 2,5 miliona zostało rozpatrzonych pozytywnie.

Jeszcze przez rok w niezmieniony sposób będzie odbywał się także handel. W tym okresie Unia Europejska i Wielka Brytania powinny wypracować porozumienie handlowe. W przeciwnym przypadku wymiana handlowa będzie się opierała o zasady WTO, czyli tak, jak robi się to z krajami trzecimi, niebędącymi członkami UE.

Niezależnie od okoliczności, w jakich będzie przebiegał proces wychodzienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej należy pamiętać, że będą występować spore turbulencje na rynkach walutowych, co będzie wiązać się z dużymi skokami wartości funta brytyjskiego w stosunku innych walut. Kantory online są korzystnym wariantem wymiany walut zwłaszcza dla klientów indywidualnych. W grupie najbardziej docenianych kantorów online przez klientów jest internetowy KantorEkspert.pl to kantoronline, który realizuje wymianę waluty w średnim czasie 9 minut. Ponadto oferowane przez internetowy kantor kursy wymiany walut należą do jednych z najatrakcyjniejszych na polskim rynku.

<< Informacje Gospodarcze