Wiadomości gospodarcze 27.06.2019

Ford od kilku lat boryka się ze zmniejszonym popytem na jej auta w Europie.W wyniku zaostrzających się przepisów dotyczących ochorny środowiska, firmy z branży motoryzacyjnej mają problemy. Jedną z nich jest Ford. 

Ford zwalnia pracowników

Amerykańska firma samochodowa Ford od kilku lat boryka się ze zmniejszonym popytem na jej auta w Europie. Nasz kontynent nie sprzyja tej marce. W związku z zaostrzonymi ograniczeniami dotyczącymi emisji spalin Ford będzie najprawdopodobniej zmuszony zapłacić ok. 2,5 mld EUR za przekroczenie emisji w 2018 roku. Bardzo ciężko jest mu przystosować produkcje do rosnących wymagań stawianych przez Unię Europejską. Jakby tego było mało w 2020 roku ograniczenia emisji spalin zostaną jeszcze bardziej zaostrzone. W związku z tym firma zdecydowała się zwolnić 12 000 osób i zamknąć 6 fabryk w Europie. Według danych JATO Ford piastuje trzecie miejsce na świecie pod względem ilości sprzedanych samochodów w zeszłym roku.

Koniec LIBOR

Libor to stanowiąca punkt odniesienia wysokość oprocentowania kredytów oraz depozytów, która jest oferowana się na rynku międzybankowym. Po wielu latach używania tej stopy procentowej okazało się, że jest wrażliwa na manipulacje ze strony instytucji finansowych. Żeby rozwiązać ten problem zdecydowano się stworzyć nowy wskaźnik - Saron. W tym miesiącu został po raz pierwszy na świecie wprowadzony w Szwajcarski przez tamtejszy bank narodowy. Przyjęcie go przez inne banki centralne to kwestia czasu. Na podstawie Libor wyliczane były kredyty hipoteczne, między innymi we Frankach szwajcarskich. Stąd pojawia się wiele niewiadomych dotyczących szczegółów działania i przekształcania dotychczasowych umów kredytowych wyliczanych na podstawie Libor. Wszelkie kwestie powinny zostać wyjaśnione do 2021 roku, ponieważ właśnie do tego czasu Saron ma być wprowadzony w całej Europie.

Rosyjskie wojsko rezygnuje z Dolara i SWIFT

Rosyjski koncern zbrojeniowy Rosoboroneksport oświadczył, że państwo rosyjskie oficjalnie przestaje korzystać z dolara amerykańskiego oraz systemu SWIFT. Warto zaznaczyć, że międzynarodowy system rozliczeniowy SWIFT został stworzony i znajduje się pod kontrolą Stanów Zjednoczonych. Oficjalnie jako przyczynę tej decyzji podano spowolnioną realizację płatności. Rosyjski przemysł zbrojeniowy od kilku lat produkuje sprzęt o rocznej wartości ok. 13 mld dolarów.

<< Informacje Gospodarcze