Wiadomości gospodarcze 28.05.2019

SpaceX umieścił na orbicie naszej planety 60 małych satelitów, które będą służyły do udostępniania ludzkości taniego i bardzo szybkiego internetu.W Piątek firma Elona Muska umieściła na orbicie Ziemi pierwsze satelity, które będą współtworzyć system kosmicznego internetu dostępnego z każdego zakątka globu. 

Trump w Japonii
Donald Trump odwiedził kraj kwitnącej wiśni gdzie ma spędzić cztery dni obfitujące w wiele spotkań biznesowych. Wczoraj prezydent USA rozmawiał z premierem Japonii Shinzo Abem. Głównym tematem rozmów były stosunki gospodarcze pomiędzy oboma państwami. Trump dąży do wyrównania bilansu handlowego, ponieważ obecnie Stany Zjednoczone więcej importują z Japonii niż tam eksportują. Amerykanom zależy na większym dostępie do tamtejszego rynku. To sprawiło, że pomimo zapowiadanego przyjacielskiego charakteru wizyty amerykanie zagrozili podwyższeniem dla Japonii ceł, między innymi na samochody, które są głównym towarem eksportowym tego kraju. Zgodnie z zapowiedziami polityków, propozycja rozwiązania tej sytuacji pojawi się w sierpniu.
Fuzja gigantów motoryzacyjnych
W poniedziałek jedna z największych firm motoryzacyjnych, Fiat Chrysler Automobiles zaproponował francuskiemu Renault fuzje, która pozwoli obu koncernom zaoszczędzić rocznie 5,6 mld dolarów. W następnym tygodniu zarząd Renault zwoła posiedzenie, na którym rozważy propozycję FCA. Na przeszkodzie może stanąć francuski rząd, który posiada 15% akcji tej firmy, a także związki zawodowe obawiające się masowych zwolnień po połączeniu.
Od kilku lat obserwuje się na rynku motoryzacyjnym zmiany polegające na łączeniu się kolejnych wielkich producentów. PSA skupiające takie marki samochodów jak Peugeot, Citroen i DS przejęło Opla. W Niemczech od jakiegoś czasu coraz mocniej współpracują ze sobą BMW oraz Daimler. Jeżeli chodzi o Renault, współpracuje ono z Nissanem i Mitsubishi. Po fuzji z Fiatem zgodnie z zapowiedziami prezesów zainteresowanych stron nic się w tym aspekcie nie zmieni.
Kosmiczny internet
W Piątek SpaceX, firma ekscentrycznego multimilionera Elona Muska umieściła na orbicie naszej planety 60 małych satelitów, które będą służyły do udostępniania ludzkości taniego i bardzo szybkiego internetu. Zgodnie z zapowiedziami Muska do 2020 roku w kosmosie ma się znajdować ok. 12 000 takich urządzeń. Dzięki temu projektowi cała ludzkość będzie miała dostęp do internetu. Obecnie ok. 3 mld ludzi pozostaje poza siecią. Internet StarLink ma cechować się wysokim bezpieczeństwem dzięki firmware level, czyli szyfrowaniu na poziomie kodu sieci. Umożliwi bardzo szybkie odpieranie każdego ataku hakerskiego. Szybkość kosmicznego internetu ma wynosić 1 Gb/s natomiast ping 25ms.

<< Informacje Gospodarcze