Wiadomości gospodarcze 29.04.2019

Ceny paliw mają podrożeć na dniach o kilka groszy.W ciągu najbliższych kilku dni możemy spodziewać się dalszego wzrostu cen paliw o kilka groszy. Podwyżka ma związek z wysoką ceną ropy naftowej. 

Wyższe ceny paliw

Za kilka dni rozpoczyna się majówka, podczas której wiele osób wyjedzie na długo wyczekiwany urlop. Wszystko wskazuje na to, że będą musieli przygotować więcej pieniędzy na tankowanie, ponieważ ceny paliw mają podrożeć na dniach o kilka groszy. Taka sytuacja jest spowodowana wzrostem ceny ropy naftowej w związku z ogłoszeniem przez Stany Zjednoczone, że nie przedłużą pozwolenia na import surowca z Iranu przez kilka krajów.

Dłuższa realizacja przelewów
Krajowa Izba Rozliczeniowa wystosowała komunikat skierowany do klientów banków w Polsce, w którym informuje, że w związku z dwoma dniami wolnymi: 1 oraz 3 maja realizacja przelewów będzie opóźniona. W Święto Pracy i Święto Konstytucji 3 Maja bankowe systemy rozliczeniowe będą nieaktywne. Z tego względu warto uwzględnić tę informację w planowanych przez siebie transakcjach i wcześniej wykonać ważne płatności.

Wzrosty na Wall Street
W zeszłym tygodniu pobite zostały kolejne rekordy wzrostów na Wall Street. W Poniedziałek większość dużych spółek przedstawiła dobre wyniki kwartalne. Wśród nich znalazły się między innymi: Twitter (wzrost o 20%), Coca-Cola (1,5%), Lockheed Martin (6,5%) oraz Procter&Gamble (1%). Dzięki temu wszystkie amerykańskie indeksy zwyżkowały, w szczególności S&P 500 i Nasdaq. Pomimo dobrych nastrojów wśród inwestorów, analitycy przewidują, że niedługo powinniśmy się spodziewać spadków zysków na akcje rdr.

Fiasko fuzji Deutshe Bank - Commerzbank
Dwaj niemieccy giganci bankowi: Deutsche Bank i Commerzbank zrezygnowały z kontynuowania rozmów na temat fuzji. Na takie rozwiązanie naciskał niemiecki rząd. Ma to związek ze złą kondycją obu instytucji finansowych, która nie zmienia się od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku. Zgodnie z klasyfikacją opublikowaną przez DSW (niemieckie stowarzyszenie akcjonariuszy), akcje DB w 2018 r. spadły o 58%. Po przeanalizowaniu przez oba banki wszystkich zysków i strat wynikających z ich połączenia dyrektorzy generalni zdecydowali o porzuceniu tych planów. Przeciwko temu rozwiązaniu były także związki zawodowe, ponieważ spowodowałoby to zwolnienie ok. 30 tys. pracowników. Zerwanie rozmów otwiera drogę do przejęcia Commerzbanku przez zagraniczne banki. Do tej pory taką chęć wyraziły włoski UniCredit oraz holenderski ING. Dalszy rozwój sytuacji zależy od decyzji niemieckiego rządu, który jest w posiadaniu 15% udziałów tej instytucji.

<< Informacje Gospodarcze