Wiadomości gospodarcze 05.09.2018

 

Toyota organizuje akcje serwisową związaną z problemami technicznymi w ich autach.

Wartość Amazona przekroczyła bilion dolarów. Toyota organizuje akcje serwisową związaną z problemami technicznymi w ich autach. Coraz więcej Ukraińców pracuje w Polsce, a ich zarobki ulegają poprawie. Więcej informacji znajdziesz w artykule.

1. Najbogatszy człowiek i jego majątek.

Firma Amazon po Apple stała się drugą spółką, której wartość na giełdzie przekroczyła bilion dolarów. Wartość akcji internetowego giganta właśnie wzrosła o ponad 2% do 2050,50 USD, co spowodowało, że kapitalizacja spółki przekroczyła pułap 1 bilion USD. Dzięki temu szef Amazona Jeff Bezos umocnił się na prowadzeniu w rankingu najbogatszych ludzi na świecie. Wartość jego majątku wzrosła tylko we wtorek (4 września) o 2 miliardy dolarów. Jego cały majątek jest wyceniany na 168 miliardów USD. Drugie miejsce w tym rankingu zajmuje Bill Gates, który może pochwalić się majątkiem mniejszym o 70 miliardów USD. Amazon jest amerykańska spółka z siedzibą w Seattle, która prowadzi największą na świecie sieć sprzedaży wysyłkowej. Firma działa od ponad 23 lat i należy do grupy pionierów sprzedaży przez internet. Filie Spółki działają między innymi w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chinach, Japonii, Włoszech, Hiszpanii i Brazylii. Natomiast w Polsce Spółka rozpoczęła działalność w 2014 roku. Amazon łącznie zatrudnia na całym świecie ponad 500 tysięcy osób oraz osiąga przychody roczne na poziomie 178 miliardów USD.

2. Wielka akcja serwisowa TOYOTY.

Milion aut Toyoty musi trafić do naprawy. Firma chce wezwać ich właścicieli do serwisów z powodu problemu z wiązkami kabli elektrycznych w silnikach, co może skutkować zagrożeniem pożarowym. Toyota wyjaśnia, że do takiego wypadku doszło tylko raz. W wyniku zwarcia samochód zaczął dymić, ale nic poza tym się nie stało. Toyota będzie naprawiać samochody, które wyjechały z jej fabryk w Japonii między czerwcem 2015 roku a majem 2018 roku. W grupie tych samochód są takie modele jak CH-R i Prius z hybrydami typu plug-in, które sprzedawane były w Europie i Australii. Połowa samochodów, które mają być naprawione pochodzą z rynku japońskiego oraz m.in. ponad 190 tys. model Prius z USA. W Europie akcja będzie mała charakter prewencyjny i zostanie nią objętych 219 tys. aut.

3. Zarobki ukraińskich pracowników w Polsce

Pracownicy ukraińscy zarabiają miesięcznie w przedziale 2,5 - 3 tysięcy złotych na rękę. Tak kształtują się zarobki ponad 60% Ukraińców, którzy pracują w Polsce. Zarobki to nie jedyny powód, dla których przyjeżdżają do nas sąsiedzi ze wschodu. Główny powód to ten, że mają do nas blisko oraz fakt, że język nie jest zbyt dużą barierą. Polskie przedsiębiorstwa chętniej szukają ukraińskich pracowników. Już co piąta firma daje zatrudnienie pracownikom z Ukrainy i jest to wzrost o 10% w porównaniu z pierwszym półroczem. Ponad 70% obywateli Ukrainy pracuje w Polsce fizycznie, natomiast co piąty w usługach takich jak hotelarstwo, fryzjerstwo i gastronomia. Ponad połowa Ukraińców pracujących w naszym kraju mia zapewnione zakwaterowanie, 30% wyżywienie, a 28% darmowy transport do firmy. Większość pracowników ukraińskich jest nastawionych na krótkoterminowy zarobek. Połowa pracuje w Polsce maksymalnie 3 miesiące.

<< Informacje Gospodarcze