Wiadomości gospodarcze 24.09.2018

Wojna handlowa USA - Chiny wchodzi w nowy etap, a Polska znalazła się wśród najlepiej rozwiniętych rynków świata. Więcej informacji znajdziesz w artykule. 

1. Kolejny rozdział wojny handlowej USA -Chiny.
USA wprowadziły w poniedziałek cła na kolejne chińskie towary o wartości ok. 200 miliardów dolarów. Chiny zareagowały odwetowymi taryfami na amerykańskie towary o wartości 60 miliardów dolarów. W ten sposób doczekaliśmy się nowego rozdziału w wojnie celnej. Oba kraje nałożyły wzajemnie cła na towary drugiej strony w wysokości od 5 do 10%. Amerykańskie taryfy celne w dużej mierze obejmują sprzęt AGD. Chiny z kolei nałożyły cła na skroplony gaz ziemny (LNG) oraz niektóre rodzaje samolotów. Nowe cła z obu stron weszły w życie w 24 września o godzinie 6:01 czasu polskiego. Aktualnie faktem jest, że Chiny znajdują się w gorszej sytuacji niż USA, ponieważ nie importują zbyt dużo i nie mogą odpowiedzieć proporcjonalnie. Eksperci po zapowiedziach, że Chiński resort handlu użyje "narzędzi jakościowych i ilościowych" spodziewają się, że w przypadku eskalacji konfliktu Pekin może uderzyć w działające w Chinach amerykańskie firmy. Obie strony przeprowadziły w tym roku kilka rund negocjacji na wysokim szczeblu. Negocjacje nie przyniosły żadnego porozumienia. Prezydent USA obwinia Chiny za deficyt handlowy w dwustronnej wymianie, w związku ze stosowaniem nieuczciwych praktyk. W ubiegłym roku deficyt ten wyniósł ponad 370 mld dolarów. Natomiast Rząd Chin odrzuca te oskarżenia i zapowiada twardą walkę w obronie swoich interesów.


2. Polska w elitarnym gronie rozwiniętych rynków.
Dzisiaj Polska dołącza do grona 25 najlepiej rozwiniętych rynków świata. Jest to następstwo ubiegłorocznej decyzji agencji indeksowej FTSE Russell. Polska została przekwalifikowana z grupy rynków rozwijających się (Emerging Markets) do rozwiniętych (Developed Markets). Przed rokiem globalna agencja indeksowa FTSE wzięła pod uwagę takie aspekty jak: otoczenie regulacyjne, infrastrukturę i jakość rynku kapitałowego, kształt systemu depozytowo — rozliczeniowego oraz rozwój rynku instrumentów pochodnych. Pod koniec sierpnia br. FTSE przedstawiło listę 37 polskich spółek, które wejdą w skład indeksów rynków rozwiniętych. Ich udział w indeksie FTSE Russell All Cap Developed wyniesie ok. 0,15%. Do grona dużych spółek dołączył PKO BP. W grupie średnich spółek znalazły się: PKN Orlen, Grupa Lotos, PGE, PGNiG, KGHM Polska, Bank Pekao, PZU, Santander Bank Polska, mBank, LPP, Dino Polska, CD Projekt oraz Cyfrowy Polsat. W grupie małych spółek znalazły się m.in.: Bank Millennium, Bank Handlowy, JSW, Alior Bank, CCC, Orange Polska, Grupa Azoty, Enea, Tauron Polska Energia, Kruk.

<< Informacje Gospodarcze

Aplikacja KantorEkspert

Pobierz aplikację
szybko i wygodnie sprawdzaj kursy
aplikacja kantorekspert.pl google
aplikacja kantorekspert.pl apple
aplikacja kantorekspert.pl

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.3922 4.4177
Flaga USDUSD3.9453 3.9698
Flaga GBPGBP4.9264 4.9519
Flaga CHFCHF4.1029 4.1324
Flaga NOKNOK0.4083 0.4143
Flaga SEKSEK0.4192 0.4252
2020-06-01 20:39:16
Kurs na żywo: włącz
więcej walut
zamknij