Wiadomości gospodarcze 26.09.2018

 Samorządy Lokalne są zszokowane ofertami sprzedawców prądu.

Stopa bezrobocia w Polsce spada podczas gdy ceny prądu i gazu idą ostro w górę. Więcej informacji znajdziesz w artykule. 

1. Stopa bezrobocia w Polsce.
Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 5,8%. Jest to najniższy wskaźnik bezrobocia w sierpniu od ponad 26 lat. GUS podał także, że liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w sierpniu 958,6 tys. (w poprzednim miesiącu 961,8 tys. osób). Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w miesiącu sierpniu spadła o 15,9% rok do roku i wynosiła133,1 tys. osób.

2. Drogi prąd w kraju.
Takich podwyżek nie było od ponad 20 lat. Samorządy Lokalne są zszokowane ofertami sprzedawców prądu. Dużo droższy prąd oznacza m.in. podwyżki na kolei, znaczące podniesienie kosztów działalności szkół, szpitali oraz innych instytucji finansowanych z budżetów samorządów. W tym okresie (tj. na przełomie III i IV kwartału roku) zazwyczaj odbywa się proces kontraktowania dostaw energii na przyszły rok. Negocjacje prowadzą samorządy i spółki komunalne. Niektórzy dostawcy przysyłają propozycję zakładającą wzrost stawki jednostkowej za energię nawet do poziomu 70% w stosunku do cen z bieżących umów. Szykuje się prawdziwy horror dla budżetów samorządowych.

3. Gaz również w górę,
Gaz dla odbiorców biznesowych będzie droższy nawet o 40 %. Jest to efekt zwyżek cen surowców na globalnych rynkach. Dla niektórych polskich przedsiębiorstw jest to skala podwyżek na tyle dotkliwa, że zamiast podpisywać kontrakty na cały 2019 r., decydują się tylko na zakupy na okres zimowy.

<< Informacje Gospodarcze