Wiadomości gospodarcze 04.10.2018

Włoski budżet na 2019 zagrożeniem dla strefy euro

Nowy włoski budżet stanowi zagrożenie dla strefy euro, Trump chce podpisać USMCA, a wojna handlowa pomiędzy USA, a Chinami trwa w najlepsze. Więcej informacji znajdziesz w artykule. 

1. Włoski budżet na 2019 zagrożeniem dla strefy euro.
Jean-Claude Juncker przestrzegł w poniedziałek rząd Włoch, że jeżeli przyjmą budżet na rok 2019 z tak dużym deficytem jak planują, to grozi to kryzysem. Przewodniczący Komisji Europejskiej dodał, że jeśli włoski rząd będzie domagał się specjalnego traktowania, to będzie to grozić rozpadem strefy euro. W ten sposób Juncker odniósł się do przyjętego włoskiego budżetu, który rząd przedstawił w ubiegły czwartek. Planowany deficyt budżetowy na trzy najbliższe lata ma wynieść 2,4 proc. PKB i będzie trzykrotnie większy niż cel, jaki wyznaczały sobie poprzednie władze w Rzymie.

2. Nowa umowa handlowa USMCA.
Prezydent Donald Trump zadeklarował chęć podpisania nowej umowy w miejsce obecnego Północnoamerykańskiego Układu Wolnego Handlu (NAFTA). Umowa ma zostać podpisana z Kanadą i Meksykiem w listopadzie. Nowe porozumienie pod nazwą USA-Mexico-Canada Agreement (USMCA) ma w założeniu wspierać tzw. amerykańskie miejsca pracy. Według Prezydenta USA układ ten uczyni Amerykę Północną potęgą przemysłową. Trump nazwał ten układ "najbardziej nowoczesnym, aktualnym i zrównoważonym porozumieniem handlowym" w historii USA. Eksperci oceniają, że USMCA jest sukcesem Trumpa, zwłaszcza przed zbliżającymi się listopadowymi wyborami do Kongresu. Ponadto informacja o nowym układzie spowodowała, podniesienie w poniedziałek notowań na giełdach akcji amerykańskich, meksykańskich i kanadyjskich.

3. USA – Chinami, co dalej z wojną handlową?.
Prezydent Trump oznajmił podczas jednej z ostatnich konferencji, że na podjęcie negocjacji handlowych z Pekinem jest jeszcze za wcześnie.

 

<< Informacje Gospodarcze