Wiadomości gospodarcze 17.12.2018

Orlen prawdopodobnie uratuje Ruch przed upadłością.

Orlen prawdopodobnie uratuje Ruch przed upadłością. Banki Getin i Idea szykają inwestorów. Więcej informacji znajdziesz w artykule.

1. Czy Orlen będzie kołem ratunkowym dla zagrożonego upadłością Ruchu?

Orlen prawdopodobnie pomoże zagrożonemu upadłością Ruchowi. PKN Orlen i Alior Bank przygotowali plan restrukturyzacji, który ma umożliwić Ruchowi prowadzenie dalszej działalności. Zaangażowanie Aliora wynika z faktu, że jest on jednym z wierzycieli Ruchu, biorącym udział w restrukturyzacji tej spółki. Rada wierzycieli Ruchu, wśród której są wydawcy prasy, przychyliła się do planu restrukturyzacji spółki.
Zgodnie z założeniami tego planu, Orlen będzie wspierał Ruch w restrukturyzacji i w bieżącej działalności operacyjnej. W ramach tego projektu planowane jest między innymi stworzenie nowego modelu dystrybucji prasy, który będzie spełniał oczekiwania wydawców i klientów, przy zachowaniu rentowności prowadzonej działalności. Jednym z założeń jest także wykorzystanie sieci dystrybucyjnej Ruchu do sprzedaży towarów z kategorii FMCG.
Aktualnie sieć własna Ruchu to 1800 punktów sprzedaży z rocznym obrotem 870 mln zł. Ruch posiada 13 centrów logistycznych i 1 magazyn centralny. Ruchu ze swoim kolportażem dociera do 20 tysięcy punktów sprzedaży detalicznej.

2. Właściciel Getin Noble Banku i Idea Banku szuka partnera, który dokapitalizuje obie spółki.

Właściciel obu banków zobowiązał się do dokapitalizowania Getin Noble Banku i Idea Banku. Ponadto Getin i Idea w raportach giełdowych informują, że rozpoczęły działania mające na celu pozyskanie inwestorów. Możliwe, że zostanie nim fundusz private equity.

Sam Właściciel Getin Noble Banku i Idea Banku wiosną gwarantował, że do końca 2019 r. dokapitalizuje GNB ok. miliardem zł. Do tej pory wyłożył 400 mln zł. W przypadku Idea Banku Właściciel gwarantuje zwiększenie funduszy własnych o 50 mln zł.
Getin Noble Bank jest dziewiątym największym bankiem w Polsce, z sumą aktywów na koniec 2017 roku w wysokości ponad 60 mld 259 mln zł. Idea Bank znalazł się poza pierwszą dziesiątką. Suma aktywów przekroczyła 23 mld 95 mln zł.
Zdecydowanie największe aktywa zgromadził PKO Bank Polski - 277 mld 784 mln zł. Jest to niezmienny lider pod tym względem. Drugie miejsce w zestawieniu zajął PEKAO S.A. z aktywami na poziomie 182 mld 77 mln zł. Trzecie miejsce pod względem sumy aktywów zajmuje Santander Bank Polska, który zgromadził na koniec ubiegłego roku ponad 132 mld 863 mln zł.

 

<< Informacje Gospodarcze