Wiadomości gospodarcze 22.01.2019

75% Polaków w wieku 18-64 lat deklaruje, że korzystało z kredytów lub pożyczek.75% Polaków w wieku 18-64 lat deklaruje, że korzystało z kredytów lub pożyczek.

Statystyczny Polak spłaca przeciętnie prawie dwa zobowiązania wobec banków, innych instytucji finansowych lub wobec rodziny czy znajomych. Przeciętnie, aby wszystkie je uregulować, musiałby przeznaczyć na to 2-letnie dochody.
Najczęściej Polacy zadłużają się w banku, aż 75% (w postaci kredytów konsumpcyjnych, samochodowych lub hipotecznych). 12% osób ma do spłaty raty za zakup sprzętu elektronicznego w sklepach, które również finansują banki. 13% ma zobowiązania w firmach pożyczkowych. Natomiast 2% osób przyznaje się jeszcze do zakupów "na zeszyt" z późniejszą spłatą.
Eksperci zwrócili jednak uwagę na niewiedzę Polaków w tej kwestii. Aż 12% Polaków na pytanie, gdzie są aktualnie zadłużeni, odpowiada że w sklepie, w którym kupili coś na raty. Te osoby najwyraźniej nie czytały umów, które podpisywały i nie wiedzą, że kredytu na zakupu udzielił im nie sklep, lecz bank. Polacy najczęściej zadłużają się na sprzęt AGD i RTV, remont w domu oraz kupno samochodu.

<< Informacje Gospodarcze