Kredyty frankowiczów. Jak rozwiązać ten problem?. Co proponuje KNF i NBP?.

Kredyty frankowe. Jak rozwiązać problem?Komisja Nadzoru Finansowego i Narodowy Bank Polski w sprawie frankowiczów sugerują dwa rozwiązania. Pierwsze to ugoda z bankiem i przekształcenie kredytu tak, jakby od początku był w złotych. Drugie rozwiązanie to dłuższa ścieżka sądowa i uznanie umowy za nieważną.

Z analiz wynika, że coraz więcej kredytobiorców zadłużonych we frankach szwajcarskich decyduje się na sądową drogę w celu unieważnienia umowy. KNF i NBP sugerują bankom, że aby uniknąć kolejnych pozwów i ogromnych kosztów, należy proponować ugody, które polegałaby na tym, że raty i zadłużenie zostałyby przeliczone tak, jakby kredyt od początku był udzielony w złotych.

Z punktu widzenia kredytobiorcy największą zaletą ugody byłoby, szybkie rozwiązanie problemu bez potrzeby czekania latami na rozstrzygniecie sprawy w sądzie. A w ciągu kilku dni możliwe byłoby drastyczne obniżenie raty kredytu i zadłużenia.

KNF zaproponował we wtorek bankom, by przedstawiły klientom atrakcyjne dla nich warunki ugód w sprawie kredytów frankowych. Według KNF banki powinny wychodzić z propozycjami pozasądowych ugód, które byłyby dla klientów banków realną alternatywą wobec ścieżki sądowej. Ponadto jego zdaniem rozwiązanie, które zostanie wypracowane, musi uwzględniać także interesy klientów, którzy w analogicznym czasie co kredytobiorcy frankowi zaciągali kredyty w złotych.

Oceniono także, że najbardziej spójne i mające szanse powodzenia rozwiązanie, to takie, w którym klienci banków zaczęliby rozliczać się z bankami tak, jak gdyby ich kredyty od początku były kredytami złotowymi, oprocentowanymi według odpowiedniej stopy WIBOR powiększonej wtedy o marżę.

Niezależnie od tego, czy powyższe rozwiązania zostaną przyjęte przez banki, to trzeba pamiętać, że najkorzystniej walutę CHF można kupić w kantorze internetowym. Do grupy najlepszych należy kantor online KantorEkpert.pl, który oferuje szybką i bezpieczną wymianą, bo bardzo atrakcyjnych kursach.

<< Blog KantorEkspert.pl

Aplikacja KantorEkspert

Pobierz aplikację
szybko i wygodnie sprawdzaj kursy
aplikacja kantorekspert.pl google
aplikacja kantorekspert.pl apple
aplikacja kantorekspert.pl

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.53164.5476
Flaga USDUSD3.75053.7665
Flaga GBPGBP5.09645.1124
Flaga CHFCHF4.20914.2251
Flaga NOKNOK0.43580.4412
Flaga SEKSEK0.44490.4503
2021-01-15 22:02:16
Kurs na żywo: włącz
więcej walut
zamknij