Praca i życie w Norwegii.

Praca w Norwegii czy się opłaca ? Warunki pracy w Norwegii ? Wymiana Korony Norweskiej.Norwegia jest prawdopodobnie na szczycie listy, jeśli chodzi o najczęściej wybierany przez emigrantów z Polski kraj. Koszty podróży nie są duże, a dochody nawet w przypadku w pracy sezonowej są dość wysokie. Planując wyjazd do Norwegii warto zapoznać się z zasadami wjazdu do kraju oraz dowiedzieć się, na jakie zarobki można liczyć i ile wynoszą koszty utrzymania.

Wjazd do Norwegii
Przy wjeździe do Norwegii należy mieć przy sobie paszport albo dowód osobisty. Lepiej posługiwać się paszportem, o ile jest on w dobrym stanie i ma dość długą datę ważności.

Pracownicy będący obywatelami kraju UE nie muszą już ubiegać się o pozwolenie na pobyt w Norwegii - przysługuje im prawo do trzymiesięcznego pobytu na terenie Norwegii bez posiadania zezwolenia na pobyt.

Można jednak zarejestrować się elektronicznie na stronie internetowej Dyrekcji ds. Imigracji (UDI). Po rejestracji trzeba zgłosić się na policję lub do Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych – wtedy pobyt będzie mógł być dłuższy niż 3 miesiące.

Przepisy - umowa o pracę, zwolnienie z pracy, wakacje i godziny pracy
Wszyscy pracownicy w Norwegii muszą posiadać pisemną umowę o pracę. Przepis ten ma zastosowanie do każdego z wszystkich dostępnych rodzajów zatrudnienia - zarówno stałych, jak i tymczasowych. Pisemna umowa o pracę zawierana jest zawsze bez względu na okres zatrudnienia i zakres stanowiska. Nie ma żadnych wyjątków.

Formę pisemna ma także zwolnienie z pracy - stosunek pracy rozwiązuje pracodawca lub pracownik składając pisemne wypowiedzenie.

Każdy pracownik może liczyć na co najmniej 25 dni urlopu rocznie. Po ukończeniu 60 roku życia można liczyć na dodatkowy tydzień urlopu.

Ustawa o środowisku pracy definiuje godziny pracy i czas wolny od pracy. Limity określone we wspomnianej Ustawie to maksymalnie 9 godzin pracy na dobę, 40 godzin pracy w tygodniu. Limity te mogą być również regulowane przez umowę o pracę i układy zbiorowe.

W przypadku pracy na zmiany, w nocy lub w niedziele, normalny czas pracy to 38 lub 36 godzin tygodniowo. W umowie o pracę należy określić czas trwania i harmonogram niestandardowych godzin pracy.

Norweski rynek pracy
Pracodawcy w Norwegii bardzo doceniają u pracowników zza granicy znajomość języka norweskiego.  Nie oznacza to jednak, że nie znając norweskiego nie znajdziesz pracy – atutem będzie znajomość języka angielskiego, którego znajomość wystarcza by podjąć zatrudnienie. Dlaczego? Niemal każdy Norweg biegle włada angielskim, więc nieznajomość języka norweskiego nie będzie przeszkodą.

Przy zatrudnianiu dużą uwagę zwraca się na kompetencje i doświadczenie zawodowe, ale początkujący pracownicy także znajdą posady. Jakie są najbardziej poszukiwane profesje?

Najbardziej poszukiwani w Norwegii są pracownicy fizyczni jak pracownicy budowlani, spawacze, zbrojarze, pracownicy produkcji. Pracę z łatwością znajdą też kierowcy tirów i autobusów, mechanicy i elektrycy.

W Norwegii łatwo znaleźć też pracę tymczasową. Pracownicy sezonowi zatrudniani są do pomocy przy malowaniu domów letniskowych, w portach rybackich i jako obsługa hotelowa (najczęściej sprzątają pokoje).

Płaca minimalna i średnie zarobki
Norwegia znajduje się w czołówce europejskich krajów, w których można zarobić sporą sumę pieniędzy. Wyprzedza ją jedynie Szwajcaria.

W Norwegii nie ma ogólnej płacy minimalnej. Wynagrodzenie podlega uzgodnieniu między pracodawcą a pracownikiem w ramach pisemnej umowy o pracę. W związku z tym zarobki są dość zróżnicowane.

Przykładowe miesięczne zarobki, w zależności od wykonywanego zawodu, kształtują się następująco: pielęgniarka zarabia około 46 810 koron (czyli ok. 21 364 zł, wg. kursu w dniu 29.09.2021 r.), elektryk - 41 870 koron (ok. 19 109 zł), kucharz - 34 200 koron (ok. 15 608 zł) a sprzątaczka w firmie prywatnej około 33 080 koron (ok. 15 097 zł).

Średnie wynagrodzenie w Norwegii wynosi około 47 000 koron norweskich, czyli około 8542 zł (w dniu 29.09.2021 r.). Według statystyk pracownicy zza granicy zarabiają przeciętnie trochę mniej niż obywatele Norwegii – ok. 40 000 NOK/ok. 18 255 PLN. 

Koszty życia w Norwegii
Koszty życia w Norwegii są dość wysokie, co jest związane z wysokością pensji. Przykładowe ceny żywności i napojów:

  • Bochenek chleba białego, 0,5kg: 24.30 NOK (czyli ok. 11.09 zł, wg. kursu w dniu 29.09.2021 r.)
  • Puszka 0,33l Coca-Cola: 30.40 NOK (ok. 13.87 zł)
  • Mleko 1l: 16.97 NOK (ok. 7.74 zł)
  • Ryż biały 1kg: 25.27 NOK (ok. 11.53 zł)
  • Jabłka, 1kg: 25.71 NOK (ok. 11.73 zł)

Taksówki w Norwegii są dość drogie. Lepiej jest więc korzystać z transportu zborowego. Ceny za bilet w jedna stronę są zależne od miejscowości, ale wynoszą około 36.14 koron, czyli ok.  16.48 zł (wg. kursu w dniu 29.09.2021 r.). Opłacalne może być też korzystanie z własnego samochodu - benzyna kosztuje ok. 15.29 koron za litr (czyli ok. 6.98 zł, wg. kursu w dniu 29.09.2021 r.).

Cena za miesiąc wynajmu apartamentu z jedna sypialnią w centrum miasta wynosi około 10151.93 koron norweskich (ok. 4633.14 zł). Taki sam apartament zdała od centrum kosztuje około 7693.56 koron (ok. 7693.56 zł) miesięcznie. Warto jednak wspomnieć o tym, że pracodawcy często oferują pracę z zakwaterowaniem. Najczęściej oferowane są pokoje z osobną łazienką dla każdego mieszkańca budynku.

Wymiana walut
Gdy zdecydujesz się już na wyjazd do Norwegii, konieczne będzie wymienienie polskich złotych na korony norweskie. Jeśli planujesz wyjazd do Norwegii w celu podjęcia pracy sezonowej, z pewnością zastanawiasz się też nad tym, jak wymienić zgromadzone za granicą środki po powrocie do Polski.

Najkorzystniejszą i najłatwiejszą wymianę koron norweskich na polskie złote oraz złotych polskich na korony norweskie zaoferuje Ci KantorEkspert.pl. Dlaczego? Oferujemy kursy, które są bardziej atrakcyjne niż kursy w kantorach stacjonarnych a osoby, które wymieniają większe sumy pieniędzy mogą liczyć na jeszcze lepsze warunki dzięki ofercie negocjacji kursów walut.

<< Blog KantorEkspert.pl