Przelewy natychmiastowe - czym są i ile kosztują?

Przelew natychmiastowy, przelew BlueCash, przelew ekspresowyPrzelew natychmiastowy (ekspresowy) dociera na rachunek odbiorcy w maksymalnie kilka-kilkanaście minut. W Polsce przelewy ekspresowe dostępne są w dwóch systemach: Express Elixir - obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową oraz BlueCash - obsługuje go spółka Blue Media.

Przelewy Express Elixir można zlecić do banku, który jest członkiem tego systemu, natomiast przelew BlueCash można wysłać prawie do każdej instytucji.

Korzyści

Zwykłe przelewy dochodzą do odbiorcy zazwyczaj w czasie od kilku do kilkudziesięciu godzin, co często oznacza, że przelewy wysłane w piątek wpływają na rachunek odbiorcy dopiero w poniedziałek. Przelew ekspresowy jest realizowany “od ręki” (maksymalnie do kilkunastu minut).

Szybkie przelewy są więc przydatne w sytuacjach, gdy musimy szybko opłacić należności. W ten sposób można uniknąć naliczenia dodatkowych opłat i odsetek za zwłokę w płatnościach.

Jak wykonać przelew natychmiastowy?

Wystarczy zalogować się do konta bankowego i oraz wybrać opcję „przelew”. Potem wypełnić rubryki zawierające informacje na temat numeru rachunku, na który chcemy przelać pieniądze, danych odbiorcy przelewu, oraz tytułu przelewu i jego kwoty.

Na końcu wybiera się “rodzaj przelewu” - w tym miejscu należy wybrać przelew natychmiastowy, np. „Express Elixir” z dostępnych opcji. Po sprawdzeniu danych przelewu i autoryzacji płatności bank przekaże płatność odbiorcy. Przelew ekspresowy można zlecić nie tylko przez serwis bankowości elektronicznej, ale także w placówce banku.

Koszty i ograniczenia

Niemal wszystkie krajowe banki oferują przelewy ekspresowe. W większości banków koszt takiego przelewu dla osób prywatnych to około 5 zł. Banki udostępniają przelewy ekspresowe także firmom, jednak koszt pojedynczego zlecenia wynosi zazwyczaj od 10 do 20 zł.

Obecnie banki w Polsce wciąż stosują limity pojedynczych transakcji, które są różne w zależności od banku i wynoszą od 3 000 zł do 100 000 zł.

W niektórych bankach zlecenie na przelew ekspresowy można złożyć tylko w określonych godzinach. Nie każdy bank oferuje wybranie opcji szybkich przelewów w weekendy.

<< Blog KantorEkspert.pl