Koronawirus - olbrzymi problem dla turystyki

Spore turbulencje na rynkach walutowych, kantor internetowy dobrym rozwiązaniem.Koronawirus bardzo zaszkodzi branży turystycznej


1. Najbardziej narażone kraje na straty w branży turystycznej.

Prawdopodobnie takie kraje jak Wietnam, Korea Południowa, Tajlandia i Japonia najbardziej ucierpią na spadku liczby turystów z Chin. W tym tygodniu można było już zauważyć pierwsze efekty zakazu sprzedaży wycieczek grupowych, który został w ubiegły piątek nałożony na chińskie biura podróży przez  ministerstwo kultury i turystyki Rządu Chin. Wprowadzony zakaz ma oczywiście związek z podjętymi działaniami przez Rząd Chin, zmierzającymi do ograniczenia epidemii wywołanej przez koronawirusa z Wuhanu. Z wyjazdów rezygnuje też wielu chińskich turystów indywidualnych. 

Od 2003 roku liczba obywateli Chin podróżujących za granicę wzrosła prawie dziesięciokrotnie. Analitycy przewidują, że jeśli spadek wyjazdów spadnie o jedną trzecią, będzie to oznaczało spowolnienie najbardziej narażonych na to gospodarek nawet o 2 punkty procentowe PKB.

W Japonii chiński udział w rynku turystycznym wynosi około 27%. Liczba turystów z Chin wzrosła tam z 0,5 miliona w 2003 roku do 8 milionów w 2018 roku. Poza branżą turystyczną mogą ucierpieć także dochody innych firm, nie tylko związanych z branżą turystyczną, ponieważ Chińczycy przyjeżdżali do Japonii głównie na zakupy.

W Tajlandii, gdzie około jednej piątej Produktu Krajowego Brutto jest wytwarzana przez przemysł turystyczny, chińscy wczasowicze stanowią ponad jedną czwartą wszystkich przyjezdnych. W ubiegłym roku Tajlandię odwiedziło aż 11 milionów Chińczyków. Jeśli kryzys przeciągnie się do marca, to będzie oznaczało to straty w wysokości około 3 miliardów dolarów.

Ponadto Chińczycy stanowią prawie 32% wszystkich turystów odwiedzających Wietnam oraz 30% turystów w Korei Południowej. 

2. Odwoływane rezerwacje.

Również turyści z poza Chin zaczynają rezygnować z rezerwacji do  Wietnamu, Korei Południowej czyTajlandii. Szacuje się, że w chwili obecnej anulowano około 1/3 rezerwacji. Wszytko to powoduje ogromne turbulencje w organizacji różnego rodzaju imprez przygotowywanych przez poszczególne kurorty. To z kolei przyczynia się do dalszego odwoływania rezerwacji przez turystów z innych krajów, zwłaszcza z USA oraz Europy.

3. Spodziewane duże zawachania na rynkach walutowych.

Należy pamiętać, że powyższa sytuacja spowoduje spore turbulencje na rynkach walutowych. Kantory online są korzystnym wariantem wymiany walut zwłaszcza dla klientów indywidualnych. W grupie najbardziej docenianych przez klientów kantorów online  jest internetowy KantorEkspert.pl to kantoronline, który realizuje wymianę waluty w średnim czasie 9 minut. Ponadto oferowane przez internetowy kantor kursy wymiany walut należą do jednych z najatrakcyjniejszych na polskim rynku.

<< Blog KantorEkspert.pl