Finansowe pułapki za granicą - jak ich uniknąć?

Podwójna prowizja za wypłaty w zagranicznych bankomatach oraz wysokie koszty przewalutowania. Uważaj za granicą.

Sytuacje, w których możemy narazić się na niepotrzebne koszty jest sporo. Pytanie — jak się  zabezpieczyć ?

Pobieraniem podwójnej prowizji za wypłaty w zagranicznych bankomatach oraz wysokie koszty przewalutowania. Takie i inne pułapki czekają zwłaszcza na turystów, którzy wybierają się na wakacje za granicą. Jak sobie radzić i na co uważać, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów?

1. Wszyscy powinni zwrócić szczególną uwagę podczas korzystania z zagranicznych bankomatów. Możemy wówczas zapłacić dwie prowizje za wypłatę waluty. Jedna to standardowa opłata naliczana przez nasz bank. Drugą może obciążyć nas bankomat. Należy pamiętać, że jeśli trafimy na takie urządzenie, to poinformuje ono nas o wysokości opłaty. Będziemy mogli zdecydować czy skorzystać z usługi, czy na przykład poszukać innego bankomatu. Warto zatem pamiętać o tym, aby dokładnie czytać komunikaty, które wyświetla bankomat, gdyż może się okazać, że za wypłatę zapłacimy dużo więcej niż nam się wydawało.

2. Wynajem samochodu z użyciem karty kredytowej. Należy pamiętać, że wynajmując samochód za granicą, są wymagane zabezpieczenia w postaci blokady określonej kwoty na karcie kredytowej. Ponadto nie wszystkie karty płatnicze będą zaakceptowane. Dlatego należy się upewnić w banku wydającym daną kartę, jakich rozliczeń będzie można dokonywać przy jej użyciu.

I jeszcze jedno, należy pamiętać o odpowiednio wysokim limicie na karcie, który powinien uwzględniać środki na zabezpieczenie płatności takich jak koszty hotelu, różnych usług związanych z wypoczynkiem oraz posiadanie rezerwy na nieprzewidziane wydatki (tutaj dobrym rozwiązaniem jest posiadanie gotówki w walucie danego kraju, w którym są spędzane wakacje a którą można najkorzystniej wymienić w kantorze internetowym).

3. Koszty przewalutowania są też pułapką, w którą wpada znaczna część osób korzystających z rozliczania się kartą za granicą. Płacąc kartą należy pamiętać o zasadach związanych opłatami za usługi, które zostaną pobrane przez bank oraz przez organizację płatniczą. Taki koszt może wynosić nawet 10% od transakcji. Można tego uniknąć, gdy będąc w kraju strefy euro zapłacimy kartą walutową powiązaną z kontem w euro. Konto powinno być zasilone w walutę wymienioną, najlepiej w kantorze online, z racji oferowania najkorzystniejszych kursów wymiany walut. Należy szczególnie uważać na kwestię  podwójnego przewalutowania. Dotyczy to zwłaszcza płatności dokonywanych kartą walutową. Jeżeli sprzedawca bez pytania przeliczy nam kwotę w euro na złote po swoim kursie, a następnie nasz bank z powrotem na euro, to koszt takiego podwójnego przewalutowania może wynieść nawet kilkanaście procent wartości transakcji. Trzeba uważnie przyglądać się jak wykonywana jest np. operacja rozliczenia za zakup towarów. Należy zwrócić uwagę czy na zagraniczym terminalu wyświetli się kwota w złotówkach. Jeżeli tak, będzie to znak, że kwota płatności będzie przewalutowana dwa razy. Najlepiej wtedy zrezygnować z płacenia kartą i zapłacić gotówką wymienioną w kraju za pośrednictwem, chociażby KantorEkspert.pl, który oferuje jedne z najlepszych warunków wymiany walut.

<< Edukacja Finansowa