Gdzie pojechać na wakacje w 2021 roku? Pomysły i porady.

Gdzie na wakacje ? Jaką walutę kupić ? Pandemia COVID-19 dała się we znaki szczególnie branży turystycznej, która dopiero teraz przeżywa odrodzenie. Coraz więcej osób planuje wakacyjne wyjazdy. Jak zorganizować wakacje? Gdzie pojechać?

Zasady wjazdu do innego kraju

Wariant Delta koronawirusa rozprzestrzenia się bardzo szybko, w związku z czym wiele obostrzeń mających za zadanie powstrzymanie kolejnych fal pandemii przywrócono lub podtrzymano. Przepisy zmieniają się dość dynamicznie, w związku z czym należy zapoznawać się na bieżąco z obowiązującymi zasadami wjazdu do wybranego przez siebie kraju.

Przykładowo, w środę 30 czerwca Chorwacja zaostrzyła przepisy dotyczące przyjezdnych. Nowe obostrzenia obowiązywały tam już kolejnego dnia - od 1 lipca. Turyści muszą teraz przedstawiać na granicy "paszport covidowy" albo negatywny wynik testu na COVID-19. Podobne zasady obowiązują przy wjeździe na terytorium Grecji.

Można jednak wybrać się na wakacje do kraju, który nie podejmuje tak rygorystycznych kroków w stosunku do przyjezdnych. Takim krajem jest np. Czarnogóra, która pozostaje jednym z niewielu państw, do którego obywatele Unii Europejskiej mogą wjechać bez okazywania dokumentów - wyniku testu czy potwierdzenia szczepienia.

Podróż

O ile skorzystasz z usług biura podróży, nie musisz martwić się planowaniem trasy do wybranego za granicą hotelu. Biura najczęściej rezerwują bilety lotnicze i zapewniają transfery do hoteli z lotnisk. Jeśli jednak wolisz sam/a zorganizować swój wyjazd, poniżej znajdziesz kilka rad, jak zaoszczędzić na kosztach podróży:

  1. Samolot - najlepiej skorzystać z wyszukiwarek połączeń lotniczych. Dzięki temu można porównać ceny biletów na przestrzeni kilku dni, tygodni a nawet miesięcy. Czasem wystarczy zmiana daty wylotu tylko o jeden dzień by sporo zaoszczędzić, np. zamiast wylotu w piątek, korzystniej mogłoby być wybierając wylot w czwartek. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na wielkość bagażu - im mniejszy i lżejszy bagaż można ze sobą zabrać bez dodatkowych opłat, tym tańsze bilety lotnicze.
  2. Pociąg - podobnie jak w przypadku połączeń samolotem, najlepiej jest skorzystać z dedykowanych kolei wyszukiwarek. Czasem okazuje się, że do punktu docelowego tanio dojedziemy bezpośrednim pociągiem z pobliskiej miejscowości. Lepiej więc w takim przypadku wybrać tę opcję niż połączenie oferowane z miejsca naszego zamieszkania. Warto też poczekać na promocyjne ceny – często w wakacje pojawiają się dodatkowe zniżki.
  3. Samochód - jadąc za granicę samochodem należy liczyć się z tym, że paliwo w wybranym kraju może być droższe niż w Polsce. Najkorzystniej jest wybrać się w podróż ze znajomymi bądź skorzystać ze stron pośredniczących w carpoolingu tj. w skojarzaniu ze sobą osób chcących dojechać do konkretnego punktu z kierowcami, którzy jadą w to samo miejsce i są w stanie zabrać dodatkowych pasażerów. Organizowanie wspólnych przejazdów zmniejsza koszty podróży, gdyż są one dzielone na podróżujące danym samochodem osoby.

Przy wyszukiwaniu połączeń z lotniska bądź stacji kolejowej do miejsca noclegu pomocne mogą być Mapy Google. Jeśli chcesz od razu po dotarciu na miejsce skorzystać z lokalnego transportu publicznego, pamiętaj, by odpowiednio wcześniej wymienić pieniądze na walutę obowiązującą w danym kraju.

Gdzie pojechać na wakacje?

Polacy w wakacje najchętniej odwiedzają Grecję, która słynie z wysp jak Korfu, Rodos czy Kreta. Plaże, morze i mnóstwo zabytków sprawiają, że jest ona doskonałym miejscem zarówno dla osób lubiących relaks, jak i tych ceniących aktywny wypoczynek. Na jej popularność niewątpliwie wpływa też fakt, że posiada ona bogatą ofertę hoteli na każdą kieszeń, a także obowiązująca w kraju waluta – w Grecji płaci się euro (EUR).

Turcja także jest krajem idealnym na wakacje. Jej piękne krajobrazy i wiele atrakcji turystycznych, w tym zabytkowe miasta sprawiają, że z roku na rok jest odwiedzana przez coraz większą liczbę turystów. Dodatkowo przez prawie cały rok panuje tutaj dobra pogoda. Walutą obowiązującą w Turcji jest lira turecka (TRY).

Bułgaria oferuje plaże, morze i mnóstwo słońca.  Sprawdzi się w przypadku każdego - jest to doskonałe miejsce na “wypad” we dwoje (All Inclusive), czy ze znajomymi, a rodziny z dziećmi mogą skorzystać z hoteli z polskimi animatorami, którzy zapewnią rozrywkę najmłodszym. Jednostką płatniczą w Bułgarii jest lew bułgarski (BGN).

Egipt - morze, ciekawa historia i kultura oraz fascynujące zabytki. Historię Egiptu poznasz zwiedzając miejsca jak Piramidy, Kair i Dolinę Królów. Wielbiciele przyrody z pewnością docenią rafy koralowe i zwiedzania podwodnego świata. Wszelkie opłaty w Egipcie dokonuje się w funtach egipskich (EGP).

Wśród popularnych kierunków znajdują się też: Włochy, Francja, Portugalia i Rumunia. Osoby, które nie lubią długich podróży mogą odwiedzić sąsiadujące z Polską kraje jak Słowacja czy Czechy.

Płatności za granicą

Turyści nie chcą zabierać ze sobą sporej ilości banknotów, gdyż nie zawsze jest to bezpieczne. Rosnącą popularnością cieszą się więc karty wielowalutowe. Niestety mogą one narażać na straty przez podwójne przewalutowanie (niektóre banki przy płatności taką kartą wymieniają początkowo polskie złote na euro, po czym zamieniają euro na walutę kraju, w którym dokonuje się płatności) i niekorzystne kursy walut.

W związku z tym, że płatności na wakacjach najlepiej dokonywać w walucie kraju, w którym przebywamy, najwygodniejszą a zarazem najbezpieczniejszą formą jest wcześniejsze wymienienie gotówki w kantorze online. Wymieniona po najkorzystniejszym kursie suma zostanie przelana na wskazany rachunek bankowy, co umożliwi płacenie dedykowaną do rachunku kartą.

<< Edukacja Finansowa