Wymiana walut - waluty miękkie i waluty twarde

Waluta twarda kantor internetowy Czym jest waluta twarda ( hard currency ) ? 
Pojęcie waluty twardej w ekonomii zostało określone w ekonomii jako te będące łatwo
wymienialnymi oraz nie skrępowanymi kontrolą.

Do walut twardych zaliczamy przede wszystkim dolara amerykańskiego ( USD ) , funta brytyjskiego ( GBP ) , walutę euro ( EUR ) , szwajcarskiego franka ( CHF ) . Do grona walut twardych możemy zaliczyć również australijskiego dolara ( AUD ) i kanadyjskiego dolara ( CAD) oraz japońskiego yen-a ( JPY) . Waluty twarde cechują się dużą płynnością podczas wymiany w kantorze stacjonarnym czy internetowym.

Co powoduje to, że walutę nazywamy twardą ?

Jest to przede wszystkim mocna ekonomia, stabilność prawna i przejrzysta biurokracja danego kraju oraz siła polityczna na arenie międzynarodowej. Nie bez znaczenia są współczynniki typu PKB czyli Produkt Krajowy Brutto czy poziom bezrobocia w danych kraju.

Kolejnym współczynnikiem są rezerwy walutowe i złota jakie posiada dany kraj co stanowi podstawę bezpieczeństwa.

Oczywiście w wieku XX zaufanie do głównych walut miało swoje słabsze okresy z powodu wojen i kryzysów jednak niezmiennie dolar amerykański ( USD ) jest po euro ( EUR ) i funcie brytyjskim ( GBP ) oraz franku szwajcarskim ( CHF )  najczęściej wymienianą walutą w kantorach stacjonarnych oraz kantorach internetowych. Kantor internetowy dodatkowo zwiększa daje nam komfort wymiany bez potrzeby wychodzenia z domu co w obecnych czasie pandemii COVID-19 jest oczywistym plusem.

Czym natomiast jest waluta miękka ? Jest zupełną odwrotnością waluty twardej przy okazji będąc ryzykowną do wymiany ale nie niemożliwą. Waluty miękkie charakteryzują się dużymi wahaniami kursu, wysoką inflacją oraz zmienną podażą.

Jak zakupić walutę twardą ?

Wspominaliśmy o tym, wcześniej czyli o możliwości zakupu poprzez kantor internetowy. Wymiana jest bardzo prosta i nawet największemu laikowi komputerowemu nie przysporzy kłopotów a w razie potrzeby pomocy dostępne są infolinia kantoru internetowego pod numerem +(48) 22 422 14 04. 

<< Edukacja Finansowa