Informacje gospodarcze 02.02.2021

Ceny mieszkań rosnąJak kształtowały się ceny mieszkań w czwartym kwartale 2020 roku.

Ceny ofertowe mieszkań były o prawie o 8% wyższe niż przed rokiem. Największe wzrosty cen zostały odnotowane w Sosnowcu i Radomiu.

Pandemia koronawirusa wpłynęła negatywnie na wiele branż. Rynek nieruchomości również początkowo przeżywał trudności. W drugim kwartale sprzedaż mieszkań mocno spadła. Obniżyły się również ceny transakcyjne na rynku pierwotnym. Jednak później sytuacja diametralnie się zmieniła. Zwłaszcza IV kwartał 2020 roku przyniósł bardzo dobre wyniki.

Najbardziej rosły ceny małych mieszkań do 35 m2. Wśród analizowanych 16 miast ceny małych mieszkań wzrosły wszędzie. Średni wzrost wynosił około 8,5% (rok do roku). Największy wzrost odnotowano w Sosnowcu, gdzie ceny wzrosły o 19% rok do roku. Duże wzrosty odnotowano również w Częstochowie - 14% rok do roku. Najmniejszy wzrost zanotowano w Toruniu, gdzie ceny wzrosły tylko o 2%. W przypadku Warszawy wzrost wynosił o 8%. 

W segmencie średniej wielkości mieszkań (od 35 m2 do 60 m2) wzrosty przekraczające 10% rok do roku odnotowano w pięciu miastach. Najbardziej mieszkania zdrożały w Radomiu - o 17% rok do roku. O 15% wzrosły ceny w Sosnowcu, a o 14% w Lublinie. Niewielkie spadki stawek pojawiły się w Katowicach o 1% i Białymstoku - o 0,4%. Średnio w 16 badanych miastach ceny wzrosły w ujęciu rocznym o 7,5%.

W przypadku dużych mieszkań (powyżej 65 m2) sytuacja wygląda bardzo podobnie jak w przypadku średnich. Tu również w pięciu miastach odnotowano wzrosty powyżej 10% rok do roku. Rekordzistami są miasta Lublin i Radom, gdzie stawki wzrosły o około 15%. Niewielkie spadki pojawiły się w dwóch miastach, w Gdynii o 0,6% oraz w Gdańsk o 0,3% rok do roku. Średnio duże mieszkania zdrożały o 7,5%.

<< Informacje Gospodarcze