Pozytywne efekty spotkania Trump - Juncker. Rośnie napięcie między USA i Chinami. Akcje Facebooka notują spadki. Polski rząd walczy z niedoborem pracowników. Więcej informacji znajdziesz w artykule.
1. Spotkanie na szczycie Trump - Juncker, przyniosło pozytywne efekty w postaci złagodzenia napięcia handlowego pomiędzy USA — Unia Europejska. Według doniesień strony uzgodniły terminarz dalszych prac ws. zniesienia ceł na dobra przemysłowe. Unia zaakceptowała zwiększenie importu amerykańskiej soli i gazu skroplonego (LNG). Ponadto Unia zgodziła się na obniżenie taryf w sektorze przemysłowym. W konsekwencji doszło do załagodzenia sporu handlowego na linii Waszyngton — Bruksela.
2. W dalszym ciągu problemem dla globalnej gospodarki światowej pozostają stosunki USA-Chiny, które są zagrożeniem dla światowego wzrostu. Obie strony chwilowo okopały się na swoich pozycjach i czekają na ruch z drugiej strony. Wielu ekspertów oczekuje, że porozumienie pomiędzy USA i UE będzie wstępem do rozpoczęcia rozmów pomiędzy USA i Chinami. Należy też zaznaczyć, że globalny układ (mocniejszy juan i słabszy USD) jest czynnikiem wspierającym dla większości walut w UE, a także dla PLN. Złoty nie notuje znaczących zmian, jednak widoczny jest lekki wzrost.
3. Wycena akcji spółki Facebook obniżyła się w handlu posesyjnym o ponad 20%. Spadek jest wynikiem reakcji inwestorów na dużo słabsze od oczekiwań wyniki firmy za drugi kwartał i niekorzystne prognozy na pozostałą część roku. Z ostatniego raportu finansowego Facebooka wynika, że firma zanotowała przychody niższe od zaplanowanych. Inwestorzy oczekiwali wyników za drugi kwartał na poziomie 13,36 mld dolarów, a tymczasem wyniosły one 13,23 mld dolarów. Również zmniejszyła się globalna liczba dziennych aktywnych użytkowników Facebooka z 1,49 mld osób na 1,47 mld. Ponadto niekorzystny wpływ na wycenę firmy mają informację odnośnie planowanych wydatków. Wynika z nich, że Facebook planuje wydać miliardy dolarów na poprawę systemów monitorowania treści, śledzenia reklamodawców i danych użytkowników. Facebook ponadto zwiększył zatrudnienie o 47%.
4. Polski Rząd zamierza walczyć z niedoborem pracowników na krajowym rynku pracy. Coraz trudniej jest o ściągnięcie pracowników z zagranicy (np. z Ukrainy), od kiedy inne kraje znacząco zwiększyły liczbę limitów zezwoleń na pracę. Właśnie z tych powodów rząd planuje wprowadzenie zmian, mających ułatwić zatrudnienie cudzoziemców. Zachęty dla studentów i wysoko wykwalifikowanych pracowników znajdą się w nowej polityce migracyjnej, która ma zostać ogłoszona na początku września. Jej koszt resort rozwoju szacuje na prawie 3 mld zł, na okres od 2018 do 2025 roku. Większość kosztów, bo ponad 1,6 mld zł, miałyby pochodzić z funduszy unijnych. Pomogą one finansować nie tylko programy stypendialne dla studentów z zagranicy, ale i pakiet zachęt dla Polaków, którzy chcieliby wrócić z emigracji. Mogliby z niego korzystać także cudzoziemcy, głównie wysoko wykwalifikowani fachowcy, skłonni przyjechać do pracy i osiedlić się w Polsce.