Informacje gospodarcze 29.10.2020

Wzrost notować euroDzisiaj rano za euro trzeba było zapłacić prawie 4,64 złotego. Jest to najwyższy poziom od kwietnia 2009 roku.

Pandemia Covid 19 robi swoje. W tym tygodniu rynki finansowe przeżywają olbrzymie turbulencje. Sytuacja na globalnych rynkach jest bardzo nerwowa. Inwestorzy praktycznie na całym świecie muszą aktualizować perspektywy rozwoju poszczególnych gospodarek. 

Środowa sesja na Wall Street przyniosła najmocniejsze spadki od czerwca. Indeks Dow Jones stracił na koniec dnia ponad 900 punktów. Inwestorzy obawiają się o wynik wyborów w USA. Ponadto dochodzi duża niepewność dotycząca prawdopodobieństwa wprowadzenia kolejnych obostrzeń związanych z zamrażaniem poszczególnych gałęzi gospodarki oraz nowych ograniczeń, dotyczących możliwości przemieszczania się. W średnim okresie jednak nadal oczekiwany jest wzrost, zwłaszcza że kilka szczepionek znajduje się już na późnym etapie testów.

W środę mocno zniżkowały zwłaszcza akcje linii lotniczych i operatorów wycieczek morskich. Przykładowo akcje United Airlines spadły o 5% a Royal Caribbean o 7%. Duże spadki zanotowały akcje gigantów technlogicznych takich jak Facebook i Twitter. Akcje Microsoftu obniżyły się o 4%. Spadły nawet notowania na akcje UPS o 5%. 

W ocenie analityków rynki wyceniają wysokie prawdopodobieństwo wyraźnego zwycięstwa kandydata na prezydenta Joe Bidena, ale niektórzy inwestorzy są sceptyczni, ponieważ sondaże nie przewidywały zwycięstwa prezydenta Donalda Trumpa cztery lata temu. Eksperci ponadto zwrócili uwagę, że w parze do dolara amerykańskiego umacnia się jen oraz funt brytyjski. Eurodolar utrzymał ubiegłotygodniowy przedział wahań 1,17 -1,19.

W zdecydowanie gorszej sytuacji znajduje się złoty i poza zdecydowanym zwycięstwem Joe Bidena, trudno jest widzieć szanse na odmianę tego stanu rzeczy.

Na parze walutowej EUR/PLN został przebity marcowy szczyt. W czwartek rano około godziny 9 za euro trzeba było zapłacić prawie 4,64 zł (4,6362). W marcu br. na tej parze szczyt wynosił 4,63472. Euro jest teraz najdroższe od 11 lat. W kwietniu 2009 roku euro kosztowało 4,66 zł.

<< Informacje Gospodarcze

Aplikacja KantorEkspert

Pobierz aplikację
szybko i wygodnie sprawdzaj kursy
aplikacja kantorekspert.pl google
aplikacja kantorekspert.pl apple
aplikacja kantorekspert.pl

Kursy walut

kupnosprzedaż
Flaga EUREUR4.46824.4827
Flaga USDUSD3.69103.7065
Flaga GBPGBP4.93434.9498
Flaga CHFCHF4.12544.1354
Flaga NOKNOK0.41810.4221
Flaga SEKSEK0.43450.4385
2020-12-02 20:27:01
Kurs na żywo: włącz
więcej walut
zamknij