Inflacja w Polsce a oszczędności

Stopy procentowe w górę. Jak zaoszczędzić ? Inflacja to powszechny wzrostem cen wszelkich towarów i usług przez spadek wartości pieniądza. Najprościej mówiąc ceny towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) staja się coraz wyższe przez co za daną kwotę możemy kupić coraz mniej.

Przez ostatnie 20 lat inflacja w Polsce nie przekroczyła 5% - aż do sierpnia b.r. gdy wyniosła 5,5%. Eksperci prognozują, że polska inflacja będzie się pogłębiać – do końca 2021 roku ma osiągnąć 7%. Najwyższa inflacja prognozowana jest na styczeń 2022 roku.

 
Ceny podczas inflacji


Inflacja w październiku 2021 roku wynosiła 6,8%. Ceny żywności były o 4,9% wyższe niż ceny w październiku 2020 roku. Najbardziej podrożały paliwa – aż o niemal 34% w stosunku do ubiegłego roku! Niepokoi też fakt, że w ciągu miesiąca (październik 2021r.) paliwa podrożały aż o 3,1%.
Podwyżki cen prądu i gazu w 2022 roku są pewne, a co się z tym wiąże? Dalszy wzrost cen towarów i usług. Więcej zapłacimy za wszystko – żywność, paliwo, materiały budowlane, wynajem i kupno mieszkań etc.


Jak uchronić oszczędności? 


Tracący na wartości pieniądz nie sprzyja tym osobom, które zdecydowały się na gromadzenie oszczędności w polskich złotych. Eksperci radzą, by zamiast oszczędności w gotówce wybierać raczej inwestowanie w akcje i nieruchomości. Można też inwestować w złoto, ale warto traktować to jak lokatę długoterminową. 
Innym rozwiązaniem jest zainwestowanie w mieszkania – ich ceny rosną szybciej niż stawki wynajmu. W większości polskich miast ceny mieszkań są nawet o połowę wyższe niż kilka lat temu.
Inwestowanie w rozwijające się biznesy – start-up’y również może być dobrym wyjściem z sytuacji, jednak warto wziąć pod uwagę dość duże ryzyko z tym związane. W końcu nigdy nie wiemy, czy dany start-up okaże się sukcesem. 
Osoby, które nie boją się ryzyka, często inwestują w kryptowaluty, jednak nie jest to najlepszym rozwiązaniem. Rynek kryptowalut praktycznie nie podlega żadnym regulacjom.
Powyższe rozwiązania wydają się być idealnymi, ale ich stosowaniu nie sprzyja ogólny wzrost cen. Bezpieczną i najtańszą formą „zabezpieczenia” jest wymiana polskich złotych na inną, stabilną walutę w kantorze online.
 
Oszczędności w walucie obcej

Euro i inne waluty obce już przed inflacją przyciągały uwagę oszczędzających Polaków. Dużym zainteresowaniem cieszył się dolar amerykański - jest on drugą (po euro) najpopularniejszą zagraniczną walutą depozytową w Polsce. 
Osoby, które chcą by ich oszczędzone pieniądze nie straciły na wartości zdecydowanie powinny rozważyć opcje ich wymiany na inna walutę. Najprostszym sposobem by tego dokonać jest skorzystanie z KantorEkspert.pl – kantoru online oferującego korzystne kursy walut.
Pieniądze wymienione w kantorze internetowym warto zgromadzić na koncie, by móc w razie potrzeby łatwo wymieniać walutę obcą na PLN. Nie należy się jednak spodziewać wzrostu oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych oferowanych przez banki. W związku z postępującą inflacją mogą one być (i zapewne będą) jeszcze niższe.

<< News