Kalkulator walutowy – przelicznik kursów walut na podstawie kursów kantoru.
Inflacja – zmniejszenie wartości waluty, prowadzący do znacznego zwiększenia się cen towarów oraz usług w gospodarce.
Konsolidacja – czasowa sytuacja giełdowa pokazująca niezdecydowanie inwestorów.
Bitcoin jest formą cyfrowej waluty, tworzonej i przechowywanej w formie elektronicznie. Bitcoin został wprowadzony do obiegu w 2009 roku i była to pierwsza na świecie metoda wirtualnej płatności tego typu.
Kurs Franka - Cena danej waluty (Franka Szwajcarskiego) wyrażona w innej walucie (relacja wymienna jednej waluty na inną). Interesuje Cię aktualny kurs Franka Szwajcarskiego ? Bądź cały czas na bieżąco! Sprawdź aktualne notowania Franka w naszym kantorze internetowym na KURSY WALUT
Kurs Funta - Cena danej waluty (FUNTA) wyrażona w innej walucie (relacja wymienna jednej waluty na inną). Interesuje Cię aktualny kurs FUNTA ? Bądź cały czas na bieżąco! Sprawdź aktualne notowania Funta w naszym kantorze internetowym na KURSY WALUT
Kurs Dolara - Cena danej waluty (Dolara Amerykańskiego) wyrażona w innej walucie (relacja wymienna jednej waluty na inną). Interesuje Cię aktualny kurs Dolara ? Bądź cały czas na bieżąco! Sprawdź aktualne notowania dolara w naszym kantorze internetowym na KURSY WALUT
Kurs EURO - Cena danej waluty (EURO) wyrażona w innej walucie (relacja wymienna jednej waluty na inną). Interesuje Cię aktualny kurs EURO ? Bądź cały czas na bieżąco! Sprawdź aktualne notowania euro w naszym kantorze internetowym na KURSY WALUT
Carry trade - strategia inwestycyjna polegająca na wykorzystywaniu różnic w stopach procentowych. Opiera się na zadłużeniu w walucie o niskiej stopie procentowej i lokowaniu uzyskanych w ten sposób środków w walucie kraju o wysokiej stopie procentowej.
FOMC - Federal Open Market Committee jest to organ Fed odpowiedzialny za ustalanie polityki monetarnej. Zajmuje się m.in.: ustalaniem wysokości stóp procentowych.
Wolumen - liczba transakcji kupna i sprzedaży w danym czasie. Najczęściej prezentowany jest z uwzględnieniem codziennego podejścia, ponieważ taka wartość jest interesująca dla inwestorów.
Kurs Krosowy - nazywany jest również kursem krzyżowym. Kursem krosowym nazywa się wymianę walut pary walutowej, w której nie znajduje się dolar amerykański. Kurs takiej wymiany nie jest brany bezpośrednio z rynku, a jest wyliczany z ich wartości w odniesieniu do dolara amerykańskiego.
Indeks PMI- wskaźnik aktywności gospodarczej danego kraju europejskiego. Jest to jeden z najważniejszych wskaźników gospodarczych. Jego celem jest ukazanie aktywności menadżerów nabywających różne dobra i usługi na rynku.
Hedging - jest to ograniczenie ryzyka. Ma on na celu podjęcie działań zabezpieczających się przed nagłymi i nieoczekiwanymi stratami. Hedging polega na otwieraniu pozycji przeciwnych do trendu panującego na rynkach.
Wskaźnik CPI - jest to wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych. Pokazuje on stadium, w jakim znajduje się w danym momencie rynek. CPI jest jednym z najpopularniejszych wskaźników inflacji i deflacji.
Kurs sztywny - korelacja jednej waluty danego kraju z inną walutą bądź koszykiem walut. Sztywny kurs jest niezmienny w dłuższych okresach i nadzorowany przez bank rządy państwa bądź banki centralne.
Rating - pojęcie anglojęzyczne powszechnie przyjęte w terminologii finansowej. Rating jest oceną wiarygodności kredytowej danego podmiotu.
Deflacja - przeciwieństwo inflacji. Deflacja jest to długotrwały spadek cen dóbr i usług, w wyniku którego rośnie siła nabywcza pieniądza. Oznacza to, że stopa inflacji jest ujemna.
Dolaryzacja - wprowadzenie dolara amerykańskiego jako środka płatniczego w wewnętrznych obrotach walutowych w danym państwie.
Majors – główne pary walutowe. Pary walutowe, którymi handluje się najchętniej, a zarazem są one najbardziej płynne.
Minors - waluty określane drugorzędnymi. Minorsy są to waluty mniejszych gospodarek istotne wyłącznie dla krajów, z których pochodzą np.: polski złoty, ukraińska hrywna, rosyjski rubel, węgierski forinty.
Korelacja - związek pomiędzy kupnem a sprzedażą. Jeżeli zmienne zmierzają w przeciwnym kierunku, mówimy o korelacji ujemnej. Jeżeli korelacja zostaje na poziomie zerowym, przyjmuje się więc, że pomiędzy zmiennymi nie ma żadnego związku.
Wykres - jest to przedstawienie wartości jednej waluty w stosunku do drugiej. Wykres w sposób graficzny przedstawia zmienność ruchów cen.
Słupek wykresu - nazywana również świecą wykresu. Wyznacza zakres ruchu ceny, pokazując również pierwszy i ostatni pomiar ceny w danym przedziale czasowym.
Symbole walut - międzynarodowe graficzne oznaczenie monetarne używane tylko do niektórych walut. Symbol walutowy stawiany jest po ilości wyrażonej w cyfrach np. 500 $, 300 €, 100 £.
Bank komercyjny - określenie przedsiębiorstw finansowych takich jak (banki handlowe, hipoteczne czy inwestycyjne). Gromadzą one wkłady i udzielające kredytów, powodując kreację pieniądza.
Lewar – nazywany dźwignią finansową. Lewar daje możliwość zawarcia transakcji instrumentem finansowym, jeżeli inwestor posiada niewystarczającą ilość środków na pokrycie wartości transakcji.
Dealer dewizowy - pracownik instytucji finansowej lub banku zajmujący się wymianą walut na rachunek swojego pracodawcy bądź swój. Podczas wymiany walut osiąga zysk, który jest różnicą pomiędzy ceną kupna a ceną sprzedaży.
Bessa - długotrwały trend spadkowy cen instrumentów finansowych na rynku. Bessa potocznie nazywana jest również „rynkiem niedźwiedzia".
Hossa - długotrwały wzrost cen instrumentów finansowych na rynku. Hossa potocznie nazywana jest również „rynkiem byka".
Scalping - typ strategii inwestycyjnej charakterystyczny dla rynku Forex. Inwestorzy kupują i sprzedają walutę, zarabiając na małych ruchach cenowych w krótkich przedziałach czasowych. Nawet kilka razy w ciągu dnia (Day trading).
Indeks ISM - odpowiednik europejskiego indeksu PMI. Indeks ISM jest wskaźnikiem aktywności w sektorach przedsiębiorstw usługowych. Publikowany jest przez amerykański Institute for Supply Management. Jeżeli wartość wskaźnika przekracza 50 mamy wtedy do czynienia ze wzrostem gospodarczym, natomiast jeżeli wartość jest poniżej 50, oznacza to wówczas recesję.
Makler - osoba zajmująca się pośrednictwem w transakcjach kupna i sprzedaży papierów wartościowych (np. akcji czy obligacji) w zamian za prowizje pobieraną od dokonanej transakcji.
Trader – osoba zawierająca krótkoterminowe transakcje w celu uzyskanie zysku. Instrumenty finansowe, którymi operują traderzy to m.in.: akcje, obligacje, towary, instrumenty pochodne (derywatywy) i fundusze.
Zmienność - inaczej Volatility jest to ilość niepewności, fluktuacji oraz ryzyka do ilości zmiany cen w danym okresie.
Instrument – kontrakt pomiędzy stronami wywołujący u jednej strony różnego typu aktywów finansowych zaś u drugiej strony zobowiązań finansowych. Kontrakt może zostać zawarty pomiędzy większą ilością stron niż dwie.
Zlecenie – polecenie wykonania usługi wymiany waluty na drugą walutę. Takie zlecenie składa się w panelu klienta w kantorze internetowy Kantorekspert.pl
Zmiana kursu walut – zmiana ceny waluty względem drugiej waluty odświeżająca się co 10 sekund.
Wzrost gospodarczy - okresowe podwyższenie produkcji dóbr i usług w kraju. Jeżeli w ciągu kolejnego okresu uda się sprzedać więcej towarów i usług niż w poprzednim okresie mamy do czynienia ze wzrostem gospodarczym.
Opór – poziom, powyżej które cena nie chcą wzrosnąć.
Wsparcie - poziom, poniżej którego cena nie chce zejść niżej. Obszar cenowy, gdzie aktywność kupujących jest tak duża, że przezwycięża presje sprzedających i powstrzymuje spadki.
Widełki kursowe – różnica pomiędzy kursem kupna a kursem sprzedaży waluty. Im mniejsze są widełki tym, kurs jest atrakcyjniejszy. Widełki kursowe są również nazywane spreadem walutowym.
Waluta kwotowana – druga z walut tworzących parę walutową. W walucie kwotowanej zostaje wyceniona oraz rozliczona transakcja kupna bądź sprzedaży. Dla przykładu w parze walutowej EUR/PLN walutą kwotowaną jest PLN.
Waluta egzotyczna – waluty gospodarek wschodzących. Cechują się niską płynnością oraz dostępnością. Do walut egzotycznych zalicza się m.in. polski nowy złoty, korony norweskie czy korony duński.
Waluta bazowa – pierwsza waluta z dwóch tworzących parę walutową. Waluta bazowa zajmuje pierwsze miejsce w parze np.: w parze EUR/PLN to waluta EUR jest walutą bazową.
Unia walutowa – integracyjne ugrupowanie, zakładające istnienie jednego rynku polityki gospodarczej oraz monetarnej. Kraje członkowskie posiadają jedną wspólną walutę oraz istnieje jedna wspólna instytucja regulująca działanie rynku pieniężnego.
Tytuł płatności - zbiór czterech cyfr przypisanych do każdego klienta indywidualnie znajdujący się obok jego nazwiska w profilu. Używany do identyfikacji zasileń, wyświetlany w danych do przelewu w miejscu "Tytuł".
Twarda waluta – Silna waluta narodowa, nieskrępowana kontrolą oraz jest łatwo wymienialna na inne waluty. Twardą walutą określa się np.:
Trend - Kierunek podążania ruchów cenowych w danym okresie. Tendencja szczytów i dołków decyduje o układzie trendu. Pomiar trendu występuje w różnych interwałach czasowych.
Awersja do ryzyka- ( wrażliwość na ryzyko). Postawa objawiająca się asekuranckim podejściem inwestorów do inwestowania.
Transakcja walutowa - każda transakcja kupna bądź sprzedaży waluty po określonym kursie.
Transakcja natychmiastowa - zwane również transakcjami kasowymi, zawierane są niezwłocznie po terminie ich zawarcia. Transakcje te mają charakter transakcji rzeczywistych.
Transakcja bezgotówkowa - (transakcja online) rodzaj płatności z wykorzystaniem pieniędzy elektronicznych, przesyłanych z jednych rachunków bankowych na drugie nie używając przy tym gotówki w materialnej postaci.
System Rezerwy Federalnej – potoczna nazwa Fed z języka ang. (Federal Reserve System).
Swing trading - styl inwestycyjny wykorzystujący krótkoterminowe ruchy cen. Charakteryzuje się trzema krokami:
Spekulacja - przewidywanie zmian kursowych w przyszłości.
Strefa Euro - określana mianem "EUROLANDU" bądź "EUROZONE", grupa państw Unii Europejskiej, która zdecydowała się na wspólną jednostkę płatniczą na walutę euro.
Stopa Procentowa - procent kapitału, jaki przysługuje posiadaczowi pieniądza za jego udostępnienie na czas określony. Można się z nią spotkać, np. biorąc kredyt w banku.
Ryzyko kursowe – nazywane również ryzykiem walutowym. Ryzyko związane ze zmianami kursów walutowych.
Rynek niedźwiedzia – okres cechujący się spadkami na giełdzie. Inwestorzy są pesymistyczni i konserwatywni mocno sprzedają co powoduje spadki na giełdzie.
Rynek byka – okres cechujący silne i trwałe wzrosty cen. Podczas trwania rynku byka inwestorzy bardzo chętnie zawierają transakcję zakupu.
Rynek walutowy – jeden z największych segmentów rynku finansowego na którym dokonywane są transakcje wymiany walut. Forex jest rynkiem pozagiełdowym, oznacza to, że nie ma określonego miejsca handlu.
Rynek terminowy – nazywany rynkiem instrumentów pochodnych (deratywów).
Rynek OTC – rynek pozagiełdowy (OVER-THE-COUNTER, OTC).
Rynek kasowy – rynek na którym dokonywane są transakcje papierami wartościowymi.
Rynek kapitałowy – segment rynku finansowego obejmujący transakcje instrumentami finansowymi o terminie zapadalności powyżej jednego roku (kapitał średnio i długoterminowy). Miejsce obrotu instrumentami finansowymi takimi jak akcje i obligacje.
Rynek finansowy – miejsce zawierania transakcji kupna i sprzedaży różnych form kapitału pieniężnego, na różne terminy w oparciu o instrumenty finansowe. Rynek ten funkcjonuje w czterech płaszczyznach: przedmiotowej, podmiotowej, funkcjonalnej i mieszanej.
Rewaluacja – wzrost kursu waluty krajowej względem waluty zagraniczne pod wpływem interwencji władzy monetarnej. Zasadniczą przyczyną przeprowadzania rewaluacji waluty jest na ogół konieczność podjęcia polityki anty-inflacyjnej lub wyeliminowanie nadwyżki bilansu handlowego.
Rejestracja Kantorekspert.pl – Bezpłatna operacja polegająca na utworzeniu konta w serwisie Kantorekspert.pl wymagana do wymiany walut.
Realna stopa bezrobocia – Wielkość statystyczna opisująca wszystkich bezrobotnych, niezależnie od przyczyn dla których pozostają bez pracy.
Spread – różnica między ceną zakupu, a sprzedaży waluty. Jeżeli kantor kupuje walutę po 3,25, a sprzedaje po 3,35 to te 10 gr różnicy będzie spreadem.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) – organ Narodowego Banku Polskiego jest podmiotem niezależnym od rządu.
Rachunek dewizowy – rachunek bankowy prowadzony w walucie obcej.
Rachunek płatniczy – rachunek służący do wykonywania transakcji płatniczych należący do jednego lub większej ilości użytkowników.
Przewalutowanie – zmiana zobowiązania wyrażonego w jednej walucie na wartość zobowiązanie w drugiej walucie według określonego kursu walutowego.
Przelicznik walutowy – narzędzie do obliczenia wartości wyrażonej w jednej walucie na wartość wyrażoną w innej walucie.
Przelew SEPA – (singe Euro Payments Area) oznacza przelew krajowy lub zagraniczny realizowany w walucie euro. Jest najtańszym sposobem przelewu waluty euro.
Przelew OUR – przelew obciążający kosztami saldo konta nabywcy.
Przelew SHA – przelew umożliwiający podział kosztów pomiędzy nabywcą i nadawcą.
Produkt Krajowy Brutto (PKB) – miara wielkości gospodarki.
Podaż – ilość dóbr oferowana przez sprzedawców po określonej cenie.
Platforma transakcyjna – narzędzie umożliwiające dokonanie zakupu oraz sprzedaży walut.
Pip (pips) – skrót od angielskiego (Percentage in points) znaczący procent w punktach. Pips oznacza czwartą cyfrę po przecinku.
Pieniądz – materialny bądź nie materialny środek płatniczy wymienialny na towar lub usługę.
Para walutowa – składa się z dwóch walut: waluty bazowej (krajowej) oraz waluty kwotowanej (waluty zagranicznej).
Opcja walutowa – umowa zawarta pomiędzy sprzedającym a kupującym, według której kupujący ma prawo a nie obowiązek do zakupu lub sprzedaży waluty według określonego kursu w określonym odcinku czasu.
Obowiązek identyfikacji – Każda instytucja finansowa podczas zawierania transakcji dewizowej zobowiązana jest do identyfikacji uczestników transakcji (osób oraz firm).
Obligacje – papiery wartościowe o charakterze dłużnym stwierdzające fakt zaciągnięcia długu wobec obligatariusza.
Numer ID – czterocyfrowy numer klienta służący do identyfikacji klienta w Kantorekspert.pl.
Numer konta – rachunek bankowy składający się z 26 cyfr.
Niedźwiedź – inwestor oczekujący spadków na rynku.
Narodowy Bank Polski – polski bank centralny (NBP).
Międzynarodowy Fundusz Walutowy – międzynarodowa instytucja finansowa (MFW).
Mechanizm rynkowy – oddziaływanie elementów rynku popytu, podaży i ceny w celu osiągnięcia równowagi rynkowej.
Licznik walut – kalkulator walut przeliczający walutę według kursów publikowanych przez kantor.
Kurs walutowy – cena waluty krajowej określona w innej walucie zagranicznej.
Komisja Nadzoru Finansowego – określana również skrótem KNF.
Kod BIC/Swift – międzynarodowy identyfikator bankowy.
Kod waluty – skrótowe oznaczenie waluty. Składa się ono z trzech liter.
Kantor internetowy – kantor, w którym wymiana walut odbywa się z pośrednictwem strony WWW oraz bankowości internetowej.
Interwencja walutowa – mechanizm polityki pieniężnej wykorzystany przez banki centralne.
ID – numer identyfikujący klienta Kantorekspert.pl
Iban – międzynarodowy numer rachunku bankowego.
Hiperinflacja – bardzo wysoki poziom inflacji spowodowany całkowitym załamaniem systemu finansowego danego kraju i utratę zaufania do krajowej waluty oraz ogromny deficyt budżetowy finansowany przez dodruk pieniędzy.
GIODO - Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych jest organem do spraw ochrony danych osobowych.
GIIF - Generalny Inspektor Informacji Finansowej jest jednoosobowym centralnym organem administracji państwowej stanowiącym główny element polskiego systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Funt szterling – potocznie nazywany funtem brytyjskim. Oficjalna waluta w Wielkiej Brytanii.
Frank szwajcarski - waluta Szwajcarii i Liechtensteinu.
Forex (FX) – Foreign Exchange (po angielsku wymiana walut).
Fed - System Rezerwy Federalnej – bank centralny Stanów Zjednoczonych.
Euro – waluta Europejska, przyjęta 1 stycznia 1999 roku wprowadzona w większości państw Unii Europejskiej, a także w wielu innych, w miejsce walut krajowych.
EBC – Europejski Bank Centralny jest bankiem centralnym Unii Gospodarczej i Walutowej (UGW).
Dyspozycja wypłaty - żądanie klienta wycofania środków z rachunku w Kantorekspert.pl
Dolar- jest oficjalną walutą Stanów Zjednoczonych i jednostką walutową w ponad trzydziestu krajach na świecie.
Dewaluacja – obniżenie kursu waluty w odniesieniu do innej waluty lub złota.
Dewizy - Bezgotówkowa forma obcej waluty.
Deprecjacja – oznacza spadek wartości waluty krajowej względem innych walut zagranicznych.
Cena, Cena rynkowa – aktualny poziom kursu, podzielony na cenę kupna i sprzedaży.
Byk - inwestor oczekujący wzrostów na rynku.
Broker - osoba lub firma pośrednicząca w zawieraniu transakcji.
Bid – cena, po której kwotowane są oferty kupna.
Bank centralny – Instytucja sprawująca pełną odpowiedzialność za system bankowy oraz za politykę pieniężną.
Ask – cena, po której kwotowane są oferty sprzedaży.
Aprecjacja – oznacza wzrost wartości waluty krajowej względem innych walut zagranicznych.
Aktualny kurs walut – aktualna cena danej waluty wyrażona w innej walucie.
Akcje – spółki akcyjne notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych.
Analiza techniczna – analiza oparta na obserwacji zmian cen historycznych w celu prognozowania przyszłych zmian kursów na podstawie wykresów.
Analiza fundamentalna - analiza oparta na czynnikach ekonomicznych i politycznych.